Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

21.12.2023 12:22 ・ Päivitetty: 21.12.2023 12:51

Nyt se selvisi – näillä numeroilla ehdokkaat lähtevät presidentinvaaleihin

LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Vasemmalta, presidenttiehdokkat Sari Essayah (kd.), Li Andersson (vas.), Pekka Haavisto (vihreiden tukema), Jussi Halla-aho (ps.), Jutta Urpilainen (sd.), Alexander Stubb (kok.), Olli Rehn (kesk.), Mika Aaltola (sit.) ja Harry Harkimo (liik.) Ilta-Sanomien presidentinvaalitentissä Sanomatalossa Helsingissä 12. joulukuuta 2023.

Presidentinvaalien ehdokasnumerot on vahvistettu.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Järjestyksessä ensimmäisen numeron sai vasemmistoliiton Li Andersson, joka tavoittelee ääniä numerolla kaksi. Kolmosella kampanjoi keskustan ja valitsijayhdistyksen Olli Rehn ja nelosella Liike Nytin Harry Harkimo.

Perussuomalaisten Jussi Halla-ahoa voi äänestää numerolla viisi ja SDP:n Jutta Urpilaista kuutosella. Valitsijayhdistyksen ehdolle asettama Mika Aaltola (sit.) sai numeron seitsemän ja kokoomuksen Alexander Stubb kahdeksikon.

Kristillisdemokraattien Sari Essayah pyrkii presidentiksi numerolla yhdeksän. Vihreiden tukema ja valitsijayhdistyksen ehdokas Pekka Haavisto on listalla numerolla 10.

Varsinainen vaalipäivä on sunnuntai 28. tammikuuta. Jos kukaan ehdokkaista ei saa yli puolia äänistä, järjestetään toinen kierros 11. helmikuuta. Toiselle kierrokselle yltävät ehdokkaat säilyttävät samat numerot kuin ensimmäisellä kierroksella.

Uutista täydennetty klo 14.51.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU