Politiikka
13.12.2021 16:12 ・ Päivitetty: 13.12.2021 16:12
”Olemme poikkeuksellisen hyvissä asemissa kehittämään todellisia ratkaisuja” – näin EK ja Palta kommentoivat TKI-työryhmän raporttia
Parlamentaarinen tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoiminnan (TKI) työryhmä julkaisi tänään raporttinsa. Kaikki eduskuntapuolueet sitoutuvat tavoitteeseen nostaa tutkimus- ja kehittämismenot neljään prosenttiin bruttokansantuotteesta vuoteen 2030 mennessä.
Elinkeinoelämän keskusliitto EK kommentoi, että jää nähtäväksi, riittävätkö sovitut toimenpiteet vakuuttamaan yritykset, jotka pohtivat, minne tulevat isot TKI-toiminnot sijoitetaan. Tai vakuuttuuko kansainvälistä uraa tekevä huippututkija Suomen edusta verrattuna muihin maihin.
EK:n mukaan yritykset tarvitsevat ennustettavan toimintaympäristön niiden siirtyessä seuraavaan tutkimus- ja kehitysvaiheeseen. Myös tiede ja vapaampi tutkimus tarvitsevat osuutensa julkisesta rahoituksesta, EK linjaa.
– Olemme poikkeuksellisen hyvissä asemissa kehittämään todellisia ratkaisuja esimerkiksi ilmastokriisin selättämiseksi. Niitä ei löydetä ilman toimivaa teknologiaa. Tarvittavat muutokset ovat luonteeltaan suuria ja systeemisiä. Onnistuminen edellyttää kaikkien digitaalisten työkalujen täysimittaista hyödyntämistä, EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies sanoo tiedotteessa.
EK katsoo, että TKI-järjestelmän tehtävä on tukea tavoitteellista toimintaa.
– Tuloksina pitää tavoitella konkreettista itsensä jollain aikataululla takaisin maksavaa hyötyä. Esimerkkinä näistä voidaan mainita yksityisen sektorin työpaikat, osaavat tekijät, tuottavuuden kasvu, uusi liiketoiminta, ja immateriaaliset oikeudet, Häkämies listaa.
EK painottaa, että rahoituksen on oltava kilpailtua, ja aihepiirien avoimia. EK:n mukaan tiukat teknologiset, tieteelliset tai toimialakohtaiset rajaukset estävät kansainvälisiä läpimurtoja ja karkottavat varteenotettavia toimijoita.
Lisää aiheesta
Erityisesti yrityslähtöistä t&k-rahoitusta tulee lisätä.
Palvelualojen työnantajat Paltan mukaan julkista tutkimus- ja kehittämisrahoitusta tulee ohjata nykyistä tehokkaammin yrityslähtöiseen t&k-toimintaan kuten digipalveluiden ja vihreiden ratkaisujen kehittämiseen, jotta ilmastotavoitteet saavutetaan ja kilpailijamaita merkittävästi alhaisempi tuottavuus saadaan nousuun.
– Suomessa julkisen rahan osuus yritysten tutkimus- ja kehittämistoiminnasta on kansainvälisesti vertailtuna todella pieni. Tässä olemme OECD:n vertailussa aivan häntäsijoilla. Keskeiset kauppakumppanimme kuten Saksa ja Ruotsi panostavat enemmän julkista rahoitusta yritysten tutkimus- ja kehittämistoimintaan. Yliopistojen tutkimus- ja kehittämisrahoituksen osalta sen sijaan olemme vertailussa kärkijoukkoa. Erityisesti yrityslähtöistä t&k-rahoitusta eli käytännössä Business Finlandin rahoitusta tuleekin lisätä, Paltan johtava asiantuntija Jari Konttinen kommentoi tiedotteessa.
Palta pitää työryhmän esitystä rahoituslaista tervetulleena uudistuksena tutkimus- ja kehittämisrahoituksen nostamiseksi. Positiivinen on Paltan mielestä myös esitys lakisääteisestä, kehyskautta pidemmästä t&k-rahoituksen suunnitelmasta.
Palta katsoo, että työryhmän esitys nykyisen t&k-toiminnan verokannustimen laajentamisesta on hyvä askel oikeaan suuntaan. Liiton mukaan kannustimissa on silti yhä kehitettävää, jotta ne ottaisivat entistä paremmin huomioon digitaalisten palveluiden ja vihreiden ratkaisujen kehittämisen.
Tuottavuusparannuksissa ja ilmastoratkaisuissa on Paltan mukaan usein kyse teknologian ja digitaalisaation hyödyntämisestä ja käyttöönotosta, ei välttämättä tutkimustoiminnasta. Tästä syystä kannustimia on Paltan mukaan kehitettävä myös edistämään uusien ratkaisujen käyttöönottoa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
13.12.2021 15:15
”Esitysten pohjalta on syytä edetä ripeästi ja päättäväisesti” – Akavalta kiitosta TKI-työryhmälle
Politiikka
13.12.2021 13:41
TKI-rahoituksesta eduskuntaryhmien sopu, elinkeinoelämältä saatava 2 euroa valtion 1 euroa kohti – tästä suunnitelmassa on kyse
Politiikka
13.12.2021 12:21
”Saavuttamamme ratkaisu on käänteentekevä ja historiallinen” – parlamentaarinen TKI-työryhmä sai työnsä päätökseen