Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Kuvataide

5.2.2019 07:16 ・ Päivitetty: 5.2.2019 07:16

”Onnistuimme palauttamaan arvoteokset takaisin” – Schjerfbeckin ja Gallen-Kallelan klassikot Suomeen

kseli Gallen-Kallelan vuonna 1904 valmistunut Kulometsä-teos. Reitzin säätiö on hankkinut kokoelmiinsa kaksi merkittävää teosta Suomen kultakauden taiteilijoilta.

Lauri ja Lasse Reitzin säätiö on hankkinut kokoelmiinsa kaksi taideteosta Suomen maalaustaiteen kultakaudelta. Helene Schjerfbeckin vuonna 1924 valmistunut Miekkailija ja Akseli Gallen-Kallelan Kulometsä vuodelta 1904 ovat nyt nähtävillä Reitzin museossa Helsingissä.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Säätiö hankki teokset ulkomaisista yksityiskokoelmista: Miekkailijan Ruotsista ja Kulometsän Englannista. Miekkailija ei ole koskaan aikaisemmin ollut Suomessa esillä.

– Meille on tärkeää, että onnistuimme palauttamaan arvoteokset takaisin suomalaisen yleisön ulottuville, kertoo museonjohtaja ja säätiön asiamies Jaana Cawén tiedotteessa.

Reitzin taidemuseon kokoelmiin kuuluu ennestään 11 taideteosta sekä Schjerfbeckin että Gallen-Kallelan tuotannosta.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU