Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

21.5.2023 06:30 ・ Päivitetty: 21.5.2023 06:30

Paavo Väyrynen vetäytyy keskustan esivaalista – harkitsee ”kansanliikkeen ehdokkuutta” presidentinvaaleissa

LEHTIKUVA / TIMO AALTO
Paavo Väyrynen puhui Keskustan puoluevaltuuston kokouksessa Vaasassa 9. huhtikuuta 2022.

Politiikan konkari Paavo Väyrynen (kesk.) vetäytyy keskustan esivaalista, jolla puolueen on tarkoitus valita sen ehdokas ensi vuoden presidentinvaaleihin. Väyrynen kertoo asiasta nettisivuillaan.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Hän kertoo kuitenkin harkitsevansa ”kansanliikkeen ehdokkuutta”, jos hänen tukijansa ovat valmiit keräämään siihen tarvittavat kannattajakortit. Presidenttiehdokkaita voivat puoluerekisterissä olevien puolueiden lisäksi asettaa valitsijayhdistykset, jos ne onnistuvat keräämään vähintään 20  000 kannattajakorttia.

Presidentinvaalit käydään Suomessa tammikuussa 2024.

Väyrynen on ollut ehdolla presidentinvaaleissa vuosina 1988, 1994, 2012 ja 2018. Vuoden 2018 vaaleissa hän pyrki presidentiksi valitsijayhdistyksen kautta. Muina kertoina hän oli keskustan ehdokkaana.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU