Työmarkkinat
14.6.2025 12:26 ・ Päivitetty: 14.6.2025 12:26
Palvelualojen työnantajat: IAU pitkittää lentoliikenneriitaa tahallaan
Palvelualojen työnantajat Palta moittii Ilmailualan unionia haluttomuudesta hakea alan työriitaan ”aitoa” ratkaisua, ja kertoo hylänneensä IAU:n uusimman palkkaesityksen.
Osapuolet ovat jatkaneet tällä viikolla alan palkkakiistojen neuvotteluja, ja lauantaina IAU antoi oman ehdotuksensa uudeksi neuvottelutulokseksi.
Paltan mielestä ehdotus on aivan liian kallis, joten sitä ei voi hyväksyä.
– Annetussa esityksessä ei ole kyse aidosta ratkaisuyrityksestä, vaan halusta pitkittää työriitaa ja aiheuttaa lisää haittaa lentoliikenteen palveluissa toimiville yrityksille. Tämä motiivi on ollut selkeästi havaittavissa myös neuvotteluissa, moittii Paltan työmarkkinajohtaja Minna Ääri tiedotteessa.
Seuraavat lentoliikenteen lakot toteutuvat 17. ja 19. päivänä kesäkuuta, ellei sopua löydy ennen sitä.
Finnair on joutunut perumaan alkukesän aikana satoja lentoja lakkojen takia.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.