Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Urheilu

17.1.2022 12:26 ・ Päivitetty: 17.1.2022 12:26

Pentti Salmi: Huippukoris ilman yleisöä on kuin hiekkalaatikkoleikkiä

LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Urheileva maailma on koronan takia ajautunut uuteen, outoon tilanteeseen. Mikään ei ole kuin ennen ja vahvimmin se näkyy siinä, kun katsojat puuttuvat lehtereiltä.

Pentti Salmi

Ei sitä aikaisemmin edes osannut kuvitellakaan, mikä merkitys yleisöllä tosiaan on tapahtuman ilmapiiriin. Nyt senkin aistii, tietää.

Koriksen Suomen cupin finaalit viikonvaihteessa antoivat sen ankean vaikutelman, että finaalit muistuttivat fiilikseltään enemmänkin lasten hiekkalaatikkoleikkejä kuin jännitystäyteisiä kisailuja arvopystistä. Ja kun tällä viikolla sarjatoiminta jatkuu liigapeleillä ilman yleisöä, niin edessä on tietenkin sama apatia.

Juhlaahan sekin tietysti oli, että miesten cupin finaali pelattiin 50. kerran ja Seagulls otti kolmannen perättäisen finaalivoittonsa. Lokkien peli-ilme oli muuten sellainen, että se repi niin Lahtea kuin Saloakin vastaan usein selvän hajuraon, mutta laiskotteli sitten aikansa ja antoi kaverilla vielä mahdollisuuden.

(Juttu jatkuu kuvan alla.)

LEHTIKUVA / MIKKO STIG

ONNEKSI esimerkiksi maajoukkuekapteeni Shawn Huff on huippuvireessä ja hän pistikin joukkueen asiat päiväjärjestykseen. Myös Lokkien Joseph Lawson, jolle loppuvuodesta olin jo ollut valmis tarjoamaan lentolippua kotiin, osoitti selviä piristymisen merkkejä.

Naisten finaalissa taasen Torpan Pojat nukkui onnensa ohi. Kaukaa ei tarvitse hakea pelin ratkaisua Peli-Karhujen voittaessa.
Näin karua se oli kun loppupiste-ero oli 13 pointsia: Torpalla 31 vaparia, joista peräti 14 harakoille eli sihti vain 55 %. Suurin tuhluri oli ToPon Erika Davenport, 14 heittoa vapariviivalta ja vain neljä pussiin. Kotkalaiset kiittivät ja kumarsivat kun heidän vapareistaan vain yksi livahti ohi, tarkkuus hieno 90 %.

Kyllähän eroa oli muussakin, esimerkiksi kolmosissa järkyttävä, PeKan sihti 38 % (Roosa Lehtoranta 67 %) ja Torpan vain 15 %.
Naisten cupfinaali todisti jälleen kerran sen, että koris on prosenttipeli!

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU