Työmarkkinat
20.3.2025 13:08 ・ Päivitetty: 20.3.2025 13:08
”Poikkeuksellisen korkeita lukuja” – KT: kunnat ja hyvinvointialueet ennustavat mittavia lomautuksia ja irtisanomisia
Kunnat ja hyvinvointialueet ennakoivat tälle vuodelle poikkeuksellisia lomautuksia ja irtisanomisia, selviää Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n tuoreesta säästökyselystä.
Kyselyyn vastanneet kunnat ja hyvinvointialueet ennakoivat tälle vuodelle lomautuksia, jotka koskevat yli neljää prosenttia alan henkilöstöstä, eli noin 18 500:ta ihmistä. Laajimpia lomautuksia odotetaan KT:n mukaan muutamilla hyvinvointialueilla.
Irtisanomisten odotetaan koskevan noin 700:aa ihmistä, kun viime vuonna kunnat ja hyvinvointialueet irtisanoivat taloudellisista syistä noin tuhat henkilöä eli 0,24 prosenttia henkilöstöstään.
Ammattiryhmistä irtisanomiset ovat kohdistuneet hallintoon, johtoon ja tukitoimintoihin, mutta myös opettajiin ja hoitohenkilöstöön.
– Kyllä nämä ovat julkisella alalla poikkeuksellisen korkeita lukuja. Vastaavia lomautusmääriä ei ole nähty sitten korona-ajan, ja irtisanomisissa puhutaan 1990-luvun lama-ajan lukemista, KT:n pääekonomisti Juho Ruskoaho sanoo tiedotteessa.
KUNNAT ja hyvinvointialueet tavoittelevat KT:n mukaan tänä vuonna kaikkiaan noin 415 miljoonan säästöjä, mikä on 1,7 prosenttia niiden työvoimakustannuksista. Viime vuonna vastaavat säästöt olivat 345 miljoonaa eli 1,4 prosenttia.
KT:n kyselyn mukaan kunnat ja hyvinvointialueet etsivät säästöjä eri konstein. Keinovalikoimassa on toimintatapojen tehostaminen, lomarahojen vaihtaminen vapaiksi, palkattomien vapaiden antaminen ja virkojen täyttämättä jättäminen.
Sijaisten ja määräaikaisten työntekijöiden käyttöä on vähennetty suurimmassa osassa kuntia (63 prosenttia) ja hyvinvointialueita (81 %). Ostopalveluita ja vuokratyötä on saanut karsittua 98 prosenttia alueista ja 26 prosenttia kunnista.
Palvelujaan on joutunut KT:n kyselyn mukaan supistamaan yli 80 prosenttia hyvinvointialueista ja vajaat 30 prosenttia kunnista.
– Liialliset henkilöstöön kohdistuvat säästöt uhkaavat palveluita. Jos väkeä irtisanotaan ja lomautetaan, tehtäviä jätetään täyttämättä ja sijaisia palkkaamatta, se näkyy palvelua tarvitseville, Ruskoaho sanoo.
RAHAPULA vaikeuttaa palvelujen järjestämistä melko tai erittäin paljon joka toisessa kunnassa ja liki kaikilla hyvinvointialueilla (92 prosenttia).
Rahoituksen jälkeen toiseksi suurimpana ongelmana hyvinvointialueet pitävät ministeriöiden tiukkaa ohjausta. Kaksi kolmesta hyvinvointialueesta katsoo ministeriöiden ohjauksen vaikeuttavan palvelujen järjestämistä melko tai erittäin paljon.
Kunnissa toiseksi suurimpana haasteena pidettiin tiukkoja kelpoisuusehtoja ja henkilöstömitoituksia. Ongelmat korostuvat KT:n mukaan suurissa kaupungeissa.
KT:n kysely lähetettiin joulu-tammikuussa kaikkiin Manner-Suomen kuntiin ja hyvinvointialueille. Kyselyyn vastasi 207 kuntaa ja kuntayhtymää sekä 23 hyvinvointialuetta ja -yhtymää. Tuloksia on painotettu vastanneiden edustamalla henkilöstömäärällä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.