Kotimaa
19.3.2025 13:09 ・ Päivitetty: 19.3.2025 13:09
Poliisin kustannukset viime vuonna yli miljardin – henkilöstön määrä kasvoi
Poliisin kokonaiskustannukset olivat viime vuonna yhteensä 1,05 miljardia euroa. Nousua vuoteen 2023 oli noin 43,6 miljoonaa euroa. Asia käy ilmi keskiviikkona julkaistusta Poliisihallituksen tilinpäätöksestä ja toimintakertomuksesta.
- Vuoden 2024 kustannuksissa näkyy poliisille kohdennetut lisärahoitukset, joilla on voitu lisätä poliisin henkilöstön määrää painottaen erityisesti rikostorjunnan resurssien lisäämistä hallitusohjelman painotukset huomioiden, raportissa sanotaan.
Koko poliisin henkilötyövuosien määrä oli viime vuonna 10 477. Nousua edellisvuodesta oli 95 henkilötyövuotta.
Poliisihenkilöstön määrä oli 7 644 henkilötyövuotta eli 52 enemmän kuin edeltävänä vuonna. Hallitus haluaa lisätä poliisitehtävissä toimivien määrän 8 000 henkilötyövuoteen hallituskauden loppuun mennessä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.