Kotimaa
24.9.2021 09:02 ・ Päivitetty: 24.9.2021 09:02
Poliisin tehovalvonnan tulos: lompakko kevenee yli 1400:lta
Poliisi tavoitti keskiviikkona päättyneessä viikon kestäneessä valtakunnallisessa teemavalvonnassa runsaasti henkilöitä ajosta ilman turvavöitä ajoneuvojen etu- ja takapenkeillä. Poliisi tavoitti myös runsaasti ajon aikana viestintävälineitä kädessään käyttäneitä moottorikäyttöisten ajoneuvon kuljettajia.
Poliisi antoi 838 liikennevirhemaksua turvavyörikkomuksista ja 601 liikennevirhemaksua pääasiassa matkapuhelimen käytöstä ajon aikana. Lisäksi suojatiesääntöjen laiminlyönneistä annettiin yhteensä 18 sakkoa ajoneuvojen kuljettajille ja STOP -merkin ja punaisen liikennevalon noudattamatta jättämisistä 35 sakkoa. Suojakypärärikkomuksista annettiin 15 liikennevirhemaksia. Liikenteeseen soveltumattomia ajoneuvoja tavattiin 77 kpl.
Poliisitarkastaja Heikki Kallio Poliisihallituksesta korostaa tiedotteessa turvavöiden käytön merkitystä.
”Turvavyön käyttö pelastaa ihmishenkiä kolaritilanteessa, eikä kukaan meistä voi olla varma, ettei siihen tilanteeseen joutuisi joko omasta syystään tai toisten virhearvioinneista johtuen.”
Kallio muistuttaa, että viestintävälineen käyttö liikenteessä ajon aikana aiheuttaa tarkkaamattomuutta ja usein vaaraa muulle liikenteelle.
”Jos puhelinta käytetään ajon aikana, sitä saa käyttää vain hands free -laitteilla eikä viestintälaitetta saa pitää kädessään.”
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.