Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

29.8.2018 11:32 ・ Päivitetty: 29.8.2018 11:32

Puolustusvoimille sata uutta virkaa – Jussi Niinistö: ”Tällä lievitetään henkilöstöpulaa”

Hallitus lisäsi budjettiriihessä puolustusministeriön pääluokkaan noin 9,5 miljoonaa euroa. Tästä 5,8 miljoonaa euroa on tarkoitettu noin sadan uuden tehtävän perustamiseen Puolustusvoimien tehtäväkokoonpanoon.

Demokraatti

Demokraatti

Tehtävät on suunniteltu toimintavalmiuden ylläpitämiseen, asevelvollisten koulutukseen sekä uusien suorituskykyjen (esim. kyberpuolustus) kehittämiseen.

”Olen kiertänyt kolmena ministerivuotenani joukko-osastoja tiuhaan ja törmännyt yhä enemmän henkilöstön työssäjaksamisen ongelmiin – resurssipula näkyy puolustusvoimien arjessa”, sanoo puolustusministeri Jussi Niinistö.

”Tällä lievitetään Puolustusvoimien henkilöstöpulaa.”

Sotilastiedustelulaista Puolustusvoimille aiheutuviin menoihin lisättiin 3,77 milj. euroa, jotta vuoden 2019 lisärahoitus on täysimääräisesti hallituksen lakiesityksen mukainen. Lisärahoitustarve aiheutuu uusien toimivaltuuksien lisäämisestä ja siihen liittyvästä henkilöstön lisätarpeesta, koulutuskustannuksista sekä laitteiden ja järjestelmien hankinnoista ja niiden ylläpidosta.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU