Ulkomaat
7.12.2023 07:26 ・ Päivitetty: 7.12.2023 07:26
Putin tapaa Ebrahim Raisin
Venäjän presidentti Vladimir Putin tapaa tänään Venäjällä vierailevan Iranin presidentin Ebrahim Raisin. Venäjä ja Iran ovat vahvistaneet taloudellisia ja sotilaallisia siteitään länsimaiden pakotteiden edessä.
Länsimaat ovat syyttäneet Irania siitä, että se on tukenut Venäjää maan hyökkäyssodassa Ukrainassa toimittamalla Venäjälle suuret määrät drooneja ja muuta aseistusta.
Putin vieraili Iranissa heinäkuussa, Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov puolestaan lokakuussa.
Iranin virallisen uutistoimiston Irnan mukaan Putin ja Raisi keskustelevat kahdenvälisistä asioista sekä alueellisista ja kansainvälisistä kysymyksistä, erityisesti Gazan tilanteesta.
Venäjä on kasvaneiden öljytulojensa ansiosta onnistunut sopeuttamaan talouttaan länsimaiden laajoihin pakotteisiin. Ukrainan kesällä alkanut vastahyökkäys ei sekään ole juuri edennyt, vaan venäläiset ovat onnistuneet pitämään asemansa Ukrainassa.
- Putin on todellakin esiintynyt viime aikoina itsevarmemmin kuin kertaakaan sitten sodan alkamisen, kiteytti International Institute for Strategic Studies -ajatuspajan tutkija Nigel Gould-Davies.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.