Ulkomaat
13.3.2017 05:26 ・ Päivitetty: 13.3.2017 05:26
Ranskan Fillonia raastaa nyt pukuskandaali
Ranskan presidentiksi pyrkivä Francois Fillon on joutunut taas uuden skandaalin keskiöön.
Fillon myönsi sunnuntaina Les Echos -lehden haastattelussa saaneensa helmikuussa lahjoituksena kaksi trendikkään pariisilaisräätälin tekemää pukua, joiden arvo oli yhteensä 13 000 euroa.
Lahjoituksesta kertoi alun perin Le Journal du Dimache -lehti. Lahjoittaja kertoi lehdelle nimettömänä, että Fillon oli pyytänyt häntä maksamaan puvut – eikä ollut koskaan kiittänyt lahjasta. Lehden mukaan Fillon on saanut pukulahjoja aikaisemminkin, ja vuodesta 2012 lähtien annettujen lahjojen arvo on yhteensä 48 500 euroa.
Fillonin suosiman räätälin muita asiakkaita ovat olleet muun muassa taiteilija Andy Warhol ja suunnittelija Yves Saint Laurent.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Ulkomaat
1.3.2017 12:20
Fillon: ”Olen poliittisen salamurhan uhri”
Ulkomaat
1.3.2017 10:30
Huhumylly velloo Ranskassa: Miten käy Fillonin presidenttitien?
Ulkomaat
7.2.2017 11:56
”Puolueeton demari” nousee Ranskan presidenttipörssissä – EU-myönteinen Macron vahvoilla Elysee-palatsin uudeksi isännäksi
Ulkomaat
6.2.2017 16:36
Presidenttiehdokas pyysi anteeksi, mutta väitti: ”Vaimon palkka oli täysin oikeutettu”