Nyheter
19.4.2023 14:10 ・ Uppdaterad: 19.4.2023 14:11
Regeringssonderare Orpo: Förhandlingsprocessen framskrider som planerat
Regeringssonderare Petteri Orpo (saml) konstaterade vid pressträffen den 19 april att regeringsbildningsprocessen framskrider väl och som planerat.
Orpo tackade riksdagsgrupperna för svaren han fick igår på frågorna gällande regeringsbildningen. Orpo fortsätter analysera svaren och för de närmaste dagarna inofficiella samtal med alla riksdagsgrupper.
De officiella, egentliga förhandlingarna förs med respektive riksdagsgrupp på fredag den 21, måndag den 24 och tisdag den 25 april. Därefter är det, vid behov, möjligt att ännu fortsätta samtalen.
Orpo uppskattar sig eventuellt före valborg kunna förkunna en regeringssammansättning, som efter valborg kunde påbörja egentliga regeringsförhandlingar. Han betonade ändå att en dag eller två inte är avgörande för tidtabellen.
Kommentarer
Artiklar kan kommenteras i ett dygn efter publicering. Använd ett sakligt och respektfullt språk: administratörerna förbehåller sig rätten att vid behov radera opassande kommentarer och förhindra skribenten från att kommentera vidare.
Mer om ämnet
Huvudnyheter
18.4.2023 10:30
SDP betonar rättvisa och hållbarhet i svar av både samarbetsanda och hårda krav i själva sakfrågorna
Nyheter
18.4.2023 08:48
Rörelse Nu vill avskaffa allmänbindande kollektivavtal
Nyheter
16.4.2023 16:15
Petteri Orpos frågor till riksdagsgrupperna
Nyheter
16.4.2023 08:15
FSD Österbotten efterlyser framtidstro och konstruktiva diskussioner i regeringsförhandlingarna