Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

17.12.2025 12:24 ・ Päivitetty: 17.12.2025 12:24

Rikosseuraamuslaitos: Vankiloihin tarvitaan satoja uusia vartijoita

TIMO HEIKKALA / LEHTIKUVA
Keväällä valmistuneen Vaalan vankilan selli kurkistusikkunasta nähtynä.

Rikosseuraamuslaitos (Rise) haluaa lisää ammattitaitoisia vartijoita, koska vankimäärä Suomen vankiloissa on kasvanut viime vuosina ja kasvun ennakoidaan jatkuvan.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Tämän vuoksi rikosseuraamusalan perustutkintoon johtavaan koulutukseen lisätään joustavuutta. Ensi lukuvuodesta alkaen opintoja suoritetaan aiempaa enemmän verkossa ja työssäoppimisen merkitystä korostetaan. Lähiopiskelu koulutuskeskuksessa Vantaalla vähenee hieman aiemmasta.

Rise esittää, että tutkintokoulutukseen avattaisiin oma väylä heille, jotka ovat jo vartijan määräaikaisessa virkasuhteessa. He voisivat entistä paremmin suorittaa opintoja omalla työpaikallaan vankilassa.

Tämä mahdollistettaisiin opintojen viemisellä verkkoon ja kokemuksen hyväksi lukemisella sekä osaamisen osoittavia näyttöjä kehittämällä.

- On tärkeää, että koulutuksen kehittäminen tukee sekä alan osaamistarpeita että opiskelijoiden erilaisia elämäntilanteita. Joustavammat opintopolut, verkko-opintojen lisääminen ja aiemman osaamisen parempi tunnistaminen ovat oikeansuuntaisia ratkaisuja, sanoo Rikosseuraamusalan koulutuskeskuksen yksikönpäällikkö Johanna Huusko tiedotteessa.

KOULUTUSUUDISTUKSEN valmistelussa on arvioitu vuonna 2022, että Rise tarvitsee 400 uutta työntekijää vuoteen 2027 mennessä, heistä suurin osa vartijoita. Toiminnan tason nostaminen lainsäädännön vaatimusten edellyttämälle tasolle vuoteen 2027 mennessä edellyttäisi arvion mukaan vielä merkittävästi suurempaa henkilöstömäärää.

Syynä tarpeelle on sekä uudet vankipaikat että työntekijöiden eläköityminen ja alanvaihto.

Lisää aiheesta

Rikosseuraamusalan koulutuskeskus on Suomen ainoa oppilaitos, jossa voi opiskella rikosseuraamusalan perustutkinnon. Kasvavan vartijatarpeen vuoksi vuosittaista sisäänottomäärää on nostettu 120 opiskelijasta 160 opiskelijaan.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU