Politiikka
20.12.2020 18:06 ・ Päivitetty: 20.12.2020 18:06
Rovaniemen sosialidemokraattisen työväenyhdistyksen puheenjohtajaksi Eemeli Kajula
Rovaniemen sosialidemokraattinen työväenyhdistys piti sääntömääräisen syyskokouksen tänään sunnuntaina.
Yhdistyksen puheenjohtajaksi valittiin 24-vuotias projektipäällikkö, tekniikan ylioppilas ja kaupunginvaltuutettu Eemeli Kajula ja varapuheenjohtajaksi 30-vuotias PAMin Pohjois-Suomen aluepäällikkö, yhteiskuntatieteiden kandidaatti ja kaupunginvaltuutettu Mikkel Näkkäläjärvi.
Muut Rovaniemen sosialidemokraattisen työväenyhdistyksen johtokunnan jäsenet vuonna 2021 ovat Iiris Satamo, Minna Muukkonen, Elina Holm, Mikko Lempiäinen, Marjo Rundgren, Mikko Rapo ja Reijo Sulasalmi.
–On kunnia saada luottamus johtaa pitkän 115-vuotisen historian omaavaa työväenyhdistystä. Ensi vuoden isoimpana ponnistuksena on kuntavaalit. Tavoitteenamme on saada laaja joukko erilaisista taustoista tulevia ehdokkaita, jotka kannattavat sosialidemokraateille tärkeitä tasa-arvon, vapauden ja solidaarisuuden arvoja. Toivotamme tervetulleiksi työväenyhdistyksen toimintaan kaikki nämä arvot jakavat ihmiset, jotka haluavat vaikuttaa, Rovaniemen sosialidemokraattisen työväenyhdistyksen vastavalittu puheenjohtaja Kajula linjaa tiedotteessa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
