Kotimaa
4.7.2020 07:28 ・ Päivitetty: 4.7.2020 07:28
Saderintama pyyhkäisee Suomen yli – vettä luvassa 5-20 millimetriä
Viikonloppuna sää jatkuu epävakaisena, kun lännestä saapuu tänään laaja saderintama. Länsi-Suomi joutuu sateiden alle jo ennen puoltapäivää, kertoo päivystävä meteorologi Petri Hoppula Ilmatieteen laitokselta.
Lähivuorokauden aikana saderintama pyyhkäisee Etelä- ja Keski-Suomen yli, ulottuen aina Pohjois-Lappiin saakka.
– Käytännössä rintama liikkuu koko Suomen yli lähivuorokauden aikana, Hoppula sanoo STT:lle.
Vettä sataa arviolta 5–20 millimetriä koko maan alueella. Hoppulan mukaan sateet ovat kohtalaisia, mutta eivät kuitenkaan rankkasateita.
Tänään illalla sää alkaa poutaantua lännestä alkaen. Vaasan seudulla on jo iltayhdeksän aikoihin poutaista, ja puolenyön aikaan poutaa on suuressa osassa Länsi-Suomea. Hoppulan mukaan myös pilvisyys vähenee ja lännessä sää selkenee ensi yön aikana.
Suomen yli liikkuvasta matalapaineesta huolimatta sää ei ole kovin tuulinen. Merialueille on kuitenkin voimassa tuulivaroituksia.
Sunnuntaina aurinkoisempaa
Sunnuntaina sää muuttuu monin paikoin aurinkoiseksi. Sunnuntaina sataa lähinnä Itä-Suomessa ja Lapissa.
– Muualla maassa on laajalti selkeää tai puolipilvistä. Selkeimmät alueet ovat huomenna länsirannikon tuntumassa, Hoppula kertoo.
Hellelukemia ei silti ole odotettavissa. Länsi-Suomessa lämpötilat voivat kohota 20 asteen lukemiin, mutta sen yläpuolelle ei juuri päästä.
– Helteitä ei ole tulossa tämän viikonlopun aikana.
Metsäpalovaroituksia ei ole voimassa missään päin Suomea. Hoppulan mukaan metsissä on nyt kosteutta sateiden jäljiltä.
STT–Iiro-Matti Nieminen
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.