Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

3.3.2025 12:02 ・ Päivitetty: 3.3.2025 12:02

SAK:lta eväitä kehysriiheen: ”Talouskasvun käynnistämiseksi ei ole olemassa taikaseinää”

Arja Jokiaho

SAK:n mukaan hallituksen pitää keskittyä kehysriihessään talouskasvun edellytysten lisäämiseen. SAK varoittaa lankeamasta epärealistisiin toimiin, joissa toivotaan esimerkiksi veronkevennysten täyttävän valtion kassan.

Demokraatti

Demokraatti

SAK kummastelee tiedotteessaan hallituksen kehysriihen yllä leijuvaa epätietoisuutta siitä, mitä todellisuudessa ollaan tekemässä. Yhtäältä puhutaan kasvutoimista ja toisaalta sopeutustoimien jatkamisesta uusilla miljoonaleikkauksilla, jotka toteutuessaan saattaisivat heikentää talouskasvua.

SAK mainitsee viimeisimpänä esiin nousseen Risto Murron kasvutyöryhmän esityksen perintö- ja lahjaveron poistamisesta.

– Talouskasvun käynnistämiseksi ei ole olemassa taikaseinää. Vaikutuksiltaan epärealististen ja julkisen talouden kannalta mahdottomien ehdotusten sijaan esitämme kehysriihitavoitteissamme täsmätoimia, joiden avulla voidaan puuttua talouden ja työelämän epäkohtiin sekä parantaa talouskasvun edellytyksiä, SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta sanoo tiedotteessa.

SAK:n kehysriihimuistiossa nostetaan esiin, että esimerkiksi verotuksen uudistaminen poistamalla perintöveron sukupolvenvaihdoshuojennus lisäisi verotuloa 180 miljoonaa euroa. Se myös kannustaisi yrityksiä hakemaan ulkopuolista rahoitusta.

SAK pitää kehysriihimuistiossaan tapetilla myös aikuisten oppimismahdollisuuksien lisäämistä, työelämän laatuun liittyviä asioita sekä keinoja korkeaan työttömyyteen puuttumiseksi.

Hallitus on lakkauttanut aikuiskoulutustuen ja leikannut ammatillisen koulutuksen rahoitusta. SAK:n mukaan puoliväliriihessä suuntaa on muutettava ja käynnistettävä valmistelu siitä, miten aikuiskoulutus tulevaisuudessa järjestetään ja rahoitetaan.

– Työurien pidentyessä ja työelämän vaatimusten muuttuessa osaamisen jatkuva kehittäminen on välttämätöntä. Tarpeet osaamisen kehittämiseksi kasvavat nyt nopeammin kuin niihin suunnattu rahoitus. Kustannuksia ei voi jättää vain työntekijöiden tai työnantajien vastuulle, Eloranta sanoo.

SAK vaatii huomion kiinnittämistä työelämän laatuun. Esimerkiksi mielenterveysperusteisia sairauspoissaolopäiviä on vähintään kuusi miljoonaa joka vuosi ja menetettynä työpanoksena ne maksavat yli miljardi euroa.

– Hallituksen tulee saattaa voimaan sosiaali- ja terveysministeriössä valmisteltu asetus työn psykososiaalisista haitta- ja vaaratekijöistä. Se olisi ennaltaehkäisevä toimenpide, jolla on pidemmällä aikavälillä vaikutusta työurien pituuteen ja yritysten tuottavuuteen.

SAK vaatii hallitusta puuttumaan puoliväliriihessä myös korkeaan työttömyyteen.

Työllisyysalueille on SAK:n mukaan osoitettava määräaikaista työllisyyspalveluihin kohdennettua valtionavustusta vuosille 2025-2026 yhteensä 80 miljoonaa euroa. Panostuksella tuetaan työllisyyspalveluiden rakentamista ja nopeutetaan talouden kasvua ja työllisyyttä.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU