Politiikka
23.8.2025 12:32 ・ Päivitetty: 23.8.2025 12:32
Sari Essayah jatkaa kristillisdemokraattien puheenjohtajana
Kristillisdemokraattien puoluekokous on valinnut Sari Essayahin jatkamaan puolueen puheenjohtajana seuraavan kaksivuotiskauden. Essayahilla ei ollut vastaehdokkaita.
Essayah on toiminut kristillisdemokraattien puheenjohtajana vuodesta 2015. Hän on myös pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallituksen maa- ja metsätalousministeri.
Kristillisdemokraattien Porissa koolla olevassa puoluekokouksessa valitaan puolueelle myös kolme varapuheenjohtajaa sekä puoluevaltuuston puheenjohtaja. Puolueen varapuheenjohtajiksi on kymmenen ehdokasta ja puoluevaltuuston johtoon kolme ehdokasta.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.