Politiikka
21.3.2025 11:55 ・ Päivitetty: 21.3.2025 11:59
SDP tekee välikysymyksen hallituksen piilottelemista säästöistä – vihreät lähti ensimmäisenä mukaan
Suurin oppositiopuolue SDP aikoo jättää välikysymyksen hallituksen sosiaali- ja terveysalaan sekä koulutukseen kohdistuvista säästöistä. Puolueen mielestä hallituksen pitää kertoa kaavailemansa leikkauskohteet, ennen kuin kevään vaalien äänestys alkaa.
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sanoo toivovansa, että koko oppositio lähtee mukaan yhteiseen välikysymykseen.
Lindtmanin mukaan suomalaisilla on oikeus tietää ennen vaaleja, mihin hallituksen valmistelemat miljoonaleikkaukset osuvat.
VIHREIDEN puheenjohtaja Sofia Virta ilmoitti perjantaina, että ainakin hänen puolueensa lähtee mukaan välikysymykseen.
– Peräänkuulutin jo tammikuussa eduskuntaryhmämme talvikokouksen yhteydessä hallitukselta vastauksia siihen, mistä sote-palveluista se aikoo tänä keväänä leikata. Vastausta ei vieläkään ole hallitukselta saatu, joten tietenkin olemme valmiita tukemaan välikysymystä, jotta hallitus viimein kertoisi avoimesti, keneltä se aikoo vaalien jälkeen leikata, Virta sanoo tiedotteessaan.
VALTIOVARAINMINISTERI Riikka Purra (ps.) sanoi Ylen Politiikkaradion alue- ja kuntavaalitentissä, että leikkausratkaisut valmistuvat ensi viikon alussa.
Myös pääministeri Petteri Orpo (kok.) on moneen kertaan luvannut, että sote-säästöt julkistetaan ennen alue- ja kuntavaaleja.
Purran käsitys on, että neuvotteluissa säästöistä ollaan pitkällä.
- Näitä paraikaa neuvotellaan ja toivottavasti ne alkuviikosta viimeistään saataisiin, mutta en ole itse näistä yksityiskohdista neuvottelemassa, joten en osaa tarkemmin kertoa, hän sanoi Ylellä.
Purran mukaan on ”täysin älytöntä”, että oppositio väittää hallituksen pimittävän säästöjä vaalien alla.
Hallitus päätti viime vuonna kehysriihessä, että sosiaalihuollosta yritetään löytää sata miljoonaa euroa vuodessa säästöjä vuodesta 2026 eteenpäin.
Erikoissairaanhoidosta pyritään löytämään ensi vuonna 10 miljoonan euron säästöt, 30 miljoonaa euroa vuonna 2027 ja 70 miljoonaa euroa vuonna 2028.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.