Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

14.12.2019 16:45 ・ Päivitetty: 14.12.2019 16:50

SDP:n entinen hallintopäällikkö Maunu Ihalainen on kuollut

SDP:n pitkäaikainen toimitsija ja entinen hallintopäällikkö Maunu Ihalainen on kuollut.

Demokraatti

Demokraatti

Ihalainen oli syntynyt vuonna 1937 Pihtiputaalla, mutta työskenteli vuodesta 1967 Helsingissä SDP:n puoluetoimistolla. Hän aloitti puolueen hallintopäällikkönä vuonna 1973 ja jäi eläkkeelle vuonna 2000.

Monikymmenvuotisen uran SDP:ssä tehneelle Ihalaiselle on vuonna 1999 myönnetty kanslianeuvoksen arvonimi. Hän on myös kirjoittanut muistelmat Renkinä työväenliikkeessä (2006) ja Punaisella viivalla – Renkinä työväenliikkeessä II (2007).

Hautajaiset pidetään myöhemmin ilmoitettavana ajankohtana.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU