Politiikka
28.11.2023 15:34 ・ Päivitetty: 28.11.2023 15:34
SDP:n varapuheenjohtaja: ”Koijariyritykset eivät saa olla mukana markkinoilla häiritsemässä kilpailua”
Vuosituhannen vaihteen jälkeen harmaasta taloudesta ja talousrikollisuudesta on tullut kiinteä osa järjestäytyneen rikollisuuden toimintaa. Ihmiskauppaa tapahtuu valitettavasti myös Suomessa, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
– Pimeää työtä tekevät työntekijät työskentelevät ilman työehtosopimuksia ja vakuutuksia, eikä heille kerry lakisääteistä eläkettä. Myöskään kuluttajalla ei ole pimeästi ostettuun palveluun tai tuotteeseen minkäänlaista lakisäänteistä kuluttajansuojaa, hän sanoo tiedotteessa.
Lisäksi harmaan talouden lisääntyessä veronmaksumoraali ja oikeusjärjestelmän uskottavuus heikkenee entisestään.
– Koijariyritykset eivät saa olla mukana markkinoilla häiritsemässä kilpailua ja rehtien työnantajien työllistämismahdollisuuksia, vaatii Malm ja jatkaa: Suomessa harmaata taloutta on kitkettävä kriminalisoimalla alipalkkaus sekä takaamalla ammattiyhdistyksille sekä tasa-arvo- ja yhdenvertaisuusvaltuutetuille kanneoikeus.
Malmin mukaan Marinin hallituksen aikana panostettiin vahvasti viranomaisten ja kansalaisten yhteistyöhön harmaan talouden ja talousrikollisuuden torjunnassa. Tavoitteena oli osoittaa, että näiden asioiden torjunta kuuluu kaikille.
SDP:n varapuheenjohtajan mielestä Orpon hallituksen ohjelmassa ja budjetissa harmaan talouden torjuntaan suhtaudutaan kuitenkin välinpitämättömästi. SDP:n vaihtoehtobudjetissa on esitetty puolueen ratkaisuja asiassa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.