Urheilu
9.4.2018 07:24 ・ Päivitetty: 9.4.2018 07:24
”Se mitä Francescolle tapahtui varikkopysähdyksellä oli todella valitettavaa” – Räikkösen kolaroinnista sakot
Kansainvälinen autourheiluliitto FIA määräsi Ferrarille 50 000 euron sakot ennenaikaisesta lähdöstä renkaidenvaihdosta Bahrainin sunnuntaisessa osakilpailussa.
Kimi Räikkösen kilpailu päättyi keskeytykseen, ja Ferrarin mekaanikko loukkaantui, kun Räikkönen lähetettiin ennen aikojaan renkaidenvaihdosta radalle. Yksi mekaanikoista oli vasemman takarenkaan etupuolella, ja hänen jalkansa taittui renkaan alle Räikkösen lähdettyä liikkeelle.
Ferrari kertoi Twitterissä, että mekaanikon jalasta murtuivat sääri- ja pohjeluut.
– Se mitä Francescolle tapahtui varikkopysähdyksellä oli todella valitettavaa. Olen pahoillani hänen puolestaan ja toivon, että hän on kunnossa pian. On aina huono juttu, kun joku loukkaantuu, mutta olen varma että parhaat mahdolliset ihmiset hoitavat häntä ja toivon hänelle pikaista paranemista, Räikkönen sanoi.
Räikkönen ei tiennyt, miksi hänet lähetettiin liian aikaisin matkaan.
– En tiedä vielä, se selviää. Minun tehtäväni on lähteä, kun valo vaihtuu vihreäksi. Se on ainoa asia mitä katson, Räikkönen sanoi.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Urheilu
8.4.2018 19:36
Räikkönen murheissaan: ”Yksi kavereistamme maksoi kovan hinnan”