Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Talous

25.3.2025 05:09 ・ Päivitetty: 25.3.2025 05:09

Siunaako Nesteen yhtiökokous toimitusjohtajansa jättitienestit – mitä tekee valtio?

LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Polttoaineyhtiö Nesteen tänään kokoontuvassa yhtiökokouksessa käsitellään toimitusjohtaja Heikki Malisen palkitsemisperiaatteita. Pääomistaja valtio on pitänyt Maliselle tulossa olevia ansioita ja eläke-etuja kohtuuttomina, varsinkin kun yhtiön tulos on heikentynyt.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Valtio kertoi kuluvan kuun alussa äänestäneensä ennakkoon Nesteen palkitsemisraporttia vastaan tänään järjestettävässä yhtiökokouksessa.

-  Valtio katsoo, että yhtiön toimitusjohtajan palkitsemiskokonaisuus on rakennettu niin, että sen ei voida kokonaisuutena katsoa olevan kohtuullinen. Palkitsemisen ehdot poikkeavat keskeisiltä osin merkittävästi valtion kannasta. Valtion kanta on ollut yhtiön hallituksen tiedossa, valtioneuvoston kanslian omistajaohjausosaston ylijohtaja Maija Strandberg sanoi tiedotteessa.

Valtio ei kuitenkaan voi vaikuttaa asiaan juuri muuten kuin äänestämällä yhtiökokouksessa. Toimitusjohtajan palkitseminen on Nesteen hallituksen päätettävissä oleva asia, eikä valtio ole suuresta omistusosuudestaan huolimatta edustettuna Nesteen hallituksessa. Suomen valtio omistaa Nesteen osakekannasta 44,2 prosenttia.

Äänestämisen merkitystä vähentää se, että yhtiökokouksen äänestys palkitsemisraportin hyväksymisestä on vain neuvoa antava eikä yhtiön hallitusta sitova.

Myös Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Joakim Strand (r.) moitti Nesteen hallitusta valtion palkitsemisperiaatteiden hylkäämisestä Ilta-Sanomien haastattelussa kuun alussa.

STT:N TIETOJEN mukaan Malisen palkitsemispaketissa hiertävät valtion näkökulmasta erityisesti linjaukset muuttuvasta palkitsemisesta sekä lisäeläkeratkaisu.

Lisää aiheesta

Valtio on linjannut muuttuvasta palkitsemisesta, että lyhyen ja pitkän tähtäimen palkitsemisohjelmien kautta palkittava voisi saada enintään 200 prosentin suuruisen palkkion suhteessa vuosipalkkaansa.

Malisen uudessa sopimuksessa tämä raja on 320 prosenttia.

Lisäksi valtio ei omistajapoliittisessa periaatepäätöksessään kannata uusiin sopimuksiin lisäeläkeratkaisuja. Malisen uudesta sopimuksesta lisäeläkeratkaisu löytyy.

Maliselle on myös luvattu pitkän tähtäimen kertaluontoinen ohjelma, jossa hänelle luovutetaan 1,25 miljoonan euron edestä Nesteen osakkeita vastikkeetta ja ilman taloudellisia tunnuslukuja tämän vuoden lokakuussa.

STT:n tietojen mukaan Malisen peruspalkka on noin 100  000 euroa kuussa. Malinen aloitti Nesteen toimitusjohtajana viime vuoden lokakuussa.

NESTEEN hallituksen puheenjohtaja Matti Kähkönen kommentoi Malisen palkitsemista STT:lle maaliskuun alussa toimitetussa lausunnossa.

Lausunnossa sanotaan, että Neste huomioi eri omistajien näkemykset, mutta viime kädessä hallitus päättää palkitsemisesta.

Lausunnossa viitataan yhtiön haastavaan tilanteeseen ja heikentyneeseen tulokseen, mikä on vaatinut ”täysin erilaista johtamista” kuin aiemmin.

-  Hallitukselle oli tärkeää saada tehtävään paras mahdollinen henkilö, ja tässä kilpailukykyinen palkitseminen oli olennaista. Heikki Malisen palkitseminen vastaa yleistä markkinakäytäntöä saman kokoluokan yhtiöissä, lausunnossa sanotaan.

Neste kertoi helmikuussa aloittavansa muutosneuvottelut ja säästöohjelman heikentyneen tuloksen vuoksi. Muutosten arvioidaan johtavan noin 600 tehtävän pysyvään vähennykseen, mistä noin 450 kohdistuisi Suomeen.

Nesteen vertailukelpoinen käyttökate romahti loka-joulukuussa 168 miljoonaan euroon vuoden takaisesta 797 miljoonasta eurosta.

Teksti: STT/ Tuomas Savonen

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU