Politiikka
27.6.2018 11:49 ・ Päivitetty: 27.6.2018 18:17
Sote-pilotoinnit johtivat äänestykseen hallituksen luottamuksesta – tulos: 96 – 78
Eduskunnassa äänestettiin tänään käytännössä hallituksen luottamuksesta. Oppositio esitti hallitukselle epäluottamusta sote-uudistuksen pilotoinneista tehdyistä päätöksistä, joita oppositio pitää laittomina. Epäluottamuslause kuitenkin hylättiin.
Eduskunnan täysistunnossa äänestettiin hallituksen esityksestä vuoden 2018 lisätalousarvioksi. Lisäbudjetista äänestettiin eduskunnan valtiovarainvaliokunnan mietinnön pohjalta.
Mietintöön sisältyi useita muutosehdotuksia, joista keskeisimpinä voi pitää sote-pilottehin liittyviä esityksiä. Oppositiosta on tässä yhteydessä esitetty epäluottamusta hallitukselle. Oppositiossa käytännössä katsotaan, että sosiaali- ja terveydenhuollon valinnanvapauspilotointien päätökset on tehty laittomasti.
”Erityisen huolestuttavaa on, että hallitus on jo toukokuussa tehnyt päätöksiä ensimmäisen 100 miljoonan euron rahoituksen käytöstä ja kohdentamisesta, vaikka tällaisia toimeenpanopäätöksiä ohjaava lainsäädäntö puuttuu. Tämän vuoksi eduskunta katsoo, ettei hallitus nauti eduskunnan luottamusta”, vasemmistoliiton kansanedustaja Kari Uotilan tekemässä muutosehdotuksessa sanotaan.
Sote-pilotointi on ollut tänä keväänä tapetilla etenkin sen vuoksi, että tuleville maakunnille on jo hallituksen ehdollisella linjauksella hyvitetty varoja useiden kymmenien miljoonien eurojen edestä. Rahaa on siis luvattu, vaikkei laki ole vielä edes astunut voimaan. Oppositio pitää tätä lainvastaisena. Etenkin SDP:n kansanedustaja Timo Harakka on nostanut toistuvasti esiin toistuvasti rahojen ennenaikaisen jyvityksen ongelmallisuutta.
Hallitus on puolustellut toimintaansa sillä, ettei rahaa ole vielä liikkunut. Sen mukaan päätöksiä rahoista ei ole vielä tehty, ainoastaan ehdollisia linjauksia.
Äänestystuloksessa hallitus piti luottamuksensa. 96 edustajaa äänesti luottamuksen säilymisen puolesta, 78 äänesti puolestaan hallituksen kaatumisen puolesta. Yksikään edustaja ei äänestänyt tyhjää, poissa oli 25.
Lisää aiheesta
Nyt toteutettu luottamusäänestys ei kuitenkaan liittynyt suoraan maanantaina ja tiistaina voimakkaana käytyyn keskusteluun siitä, johtaako tiistaina varmistunut sote-uudistuksen lykkääntyminen äänestykseen hallituksen luottamuksesta.
Sote-uudistuksen tilaa ja viime päivien muutoksia käsitellään kokonaisuutena noin klo 15 alkaen, kun pääministeri Juha Sipilä (kesk.) antaa sote-muutoksista pääministerin ilmoituksen.
Ilmoituksen jälkeen ei kuitenkaan äänestetä siitä, seisooko eduskunta ja hallituspuolueet muuttuneen uudistuksen takana.
Maanantaina Sipilä vielä väläytti, että hän aikoo antaa muutoksista hallituksen tiedonannon, jonka jälkeen myös hallituksen luottamuksesta olisi äänestetty.
Viimeiset kaksi kappaletta lisätty klo 14:55.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Toimituksen kommentit
27.6.2018 09:13
Tänään ei äänestetä hallituksen luottamuksesta, se meni jo eilen
Politiikka
19.6.2018 13:11
100 miljoona euroa lisää – Harakalta paloivat hihat laittomista sote-piloteista: ”Tämä on esimakua kasvavista kustannuksista”
Politiikka
7.6.2018 18:05
Ministeriö myönsi virheensä, hallitus leipoo virkamiehistä marttyyreita – Huomio puoluekokoukset: perustuslakiasiantuntijoita ei kuulla ennen elokuuta
Politiikka
6.6.2018 16:15
Professori: Ministeri voi joutua valtakunnanoikeuteen – 10 miljoonien pilottirahat tulivat ”puskista”