Talous
30.6.2017 06:41 ・ Päivitetty: 30.6.2017 06:41
Stockmann myy Herkun S-ryhmälle 27 miljoonalla eurolla
Stockmann myy Herkku-myymälöiden Suomen liiketoiminnan S-ryhmälle 27 miljoonalla eurolla. Herkku-myymälät jatkavat kaikissa tavarataloissa, ja koko henkilöstö siirtyy S-ryhmään vanhoina työntekijöinä.
Osuuskaupoista tulee Stockmannin vuokralaisia ja alivuokralaisia. Herkuissa on töissä Suomessa noin 800 ihmistä.
Kauppa vaatii vielä kilpailuviranomaisten hyväksynnän. Jos hyväksyntä saadaan tänä vuonna, kauppa voi toteutua vuoden lopussa.
– Huolellisen arvioinnin jälkeen Stockmann on päättänyt keskittyä Suomen tavaratalojen omassa toiminnassaan muotiin, kauneuteen ja kodintuotteisiin, joissa olemme Suomen huippuja ja joissa meillä on mahdollisuus saavuttaa entistä vahvempi markkina-asema, Stockmannin toimitusjohtaja Lauri Veijalainen sanoo tiedotteessa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Talous
12.8.2016 06:41
”Määrä on suuri järkytys” – Stockmann vähentää väkeä rajulla kädellä
13.6.2016 10:52
Stockmannin syöksy jatkuu – nyt potku liki 400:lle?
Talous
28.4.2016 06:53
Stockmann myy Hobby Hallin – liikevaihto laski alkuvuodesta
Talous
4.4.2016 08:13
Stockmannin toimitusjohtajalle äkkilähtö