Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

15.7.2025 06:43 ・ Päivitetty: 15.7.2025 11:10

Stubb tyytyväinen Trumpin aselähetyspäätökseen – ”Tärkeitä edistysaskelia”

LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Presidentti Stubb viittasi myös Venäjälle pakotteita ajavaan lakipakettiin Yhdysvaltain kongressissa.

Presidentti Alexander Stubb kertoo olevansa tyytyväinen Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätökseen lähettää aseita Ukrainalle. Stubb kommentoi asiaa viestipalvelu X:ssä.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Stubbin mukaan 50 päivän määräaika tulitauolle sekä pakotteiden uhka ovat tärkeitä edistysaskelia Venäjän pakottamisessa neuvottelupöytään.

Stubb viittaa viestissään republikaanisenaattori Lindsey Grahamiin ja demokraattisenaattori Richard Blumenthaliin, jotka ovat ajaneet Venäjälle pakotteita ajavaa lakipakettia Yhdysvaltain kongressissa.

Republikaanien ja demokraattien yhteinen esitys langettaisi Venäjältä öljyä ja uraania ostaville maille jopa 500 prosentin tullit. Trump kiitteli eilen kongressin aloitetta, mutta ei antanut sille tukeaan.

TRUMP ja Washingtonissa vieraileva Naton pääsihteeri Mark Rutte ilmoittivat eilen, että Ukrainalle toimitetaan massiivinen aselähetys Naton kautta.

Trumpin mukaan Naton jäsenmaat lähettävät omia Patriotejaan Ukrainaan, minkä jälkeen Yhdysvallat toimittaa niille korvaavaa kalustoa.

Trump myös uhkasi Venäjää ja sen kauppakumppaneita jopa 100 prosentin tulleilla, ellei Ukrainaan saada tulitaukoa 50 päivässä.

Lisää aiheesta

Venäjä sanoi tiistaina tarvitsevansa aikaa vastata vaatimukseen tulitauosta ja uhkaukseen tulleista. Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov kutsui Trumpin lausuntoa erittäin vakavaksi.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi kiitti Trumpia ja Yhdysvaltoja päätöksestä ja sanoi, että asetoimitukset auttavat suojelemaan ukrainalaisten henkiä.

Päivitetty klo 14.09.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU