Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

23.8.2025 09:58 ・ Päivitetty: 23.8.2025 09:58

Stubb Ylellä: Suomi sai itsemääräämisoikeutensa takaisin lopullisesti EU-jäsenyyden myötä

LEHTIKUVA / MIKKO STIG

Yhdysvaltojen kohdalla tavoitellaan sitä, että maa olisi mukana Ukrainan turvatakuissa ilmapuolustuksen avulla, Stubb sanoo.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Tasavallan presidentti Alexander Stubb sanoo Ylelle havainneensa pientä enteilyä siitä, että Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin kärsivällisyys Venäjän presidentin Vladimir Putinin suhteen olisi loppumassa, kun puhui tämän kanssa viimeksi perjantain vastaisena yönä. Stubb oli lauantaina haastateltavana Ylen Ykkösaamussa.

-  Emme tarkkaan tiedä milloin näin käy. Hyvin epätodennäköistä on, että Putin ja (Ukrainan presidentti) Zelenskyi tapaavat maanantaina puolentoista viikon päästä kuten oli tarkoitus, ja silloin kärsivällisyys varmaan loppuu, Stubb sanoi Ylelle.

Tavoite tapaamisen ajankohdasta esitettiin maanantaina Washingtonissa käytyjen eurooppalaisten johtajien ja Trumpin keskustelujen jälkeen.

Stubbin mukaan tapaamisen suhteen nähdään nyt tyypillistä venäläistä viivyttelytaktiikkaa, jossa asia luvataan ensin korkealla tasolla, mutta myöhemmin asiaa vedetään takaisin alemmalta tasolta.

Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov sanoi perjantaina NBC Newsin haastattelussa, ettei Putinin ja Zelenskyin tapaamista ole vielä suunniteltu.

Yhdysvaltoja tavoitellaan mukaan ilmapuolustuksessa

Stubbin mukaan Yhdysvallat halutaan mukaan Ukrainan turvallisuuden takaamaan ilmapuolustuksen kohdalla.

-  Turvatakuut ilmapuolustuksen kautta on nimenomaan se, mitä tavoitellaan Yhdysvaltojen kohdalla, koska heillä on se kapasiteetti. Heidän kohdalla vauriot on loppupeileissä aika pienet, mutta suoja iso, Stubb sanoi.

Stubb mainitsee tiedustelutiedon toisena mahdollisena alueena, jolla Yhdysvallat voisi olla mukana turvatakuissa.

Presidentti painotti, että turvatakuut astuisivat voimaan vasta kun voimassa olisi rauha tai aselepo.

Puhelindiplomatiaa mystifioidaan liikaa

Stubb sanoi Ylen haastattelussa johtajien välisen puhelindiplomatian olevan usein spontaania ja sanoi, että sitä mystifioidaan liikaa.

-  Se on ihan normaalia ja tarkoituksenmukaista, että valtionpäämiehet käyvät suoraa dialogia, Stubb sanoo.

Stubb kertoi yhteydenpidon eurooppalaisten johtajien ja Trumpin välillä tiivistyneen erityisesti sen jälkeen, kun Trumpin hallinnon erityislähettiläs Steve Witkoff vieraili Moskovassa.

Stubb painotti, että Suomen läsnäolo tärkeissä tapaamisissa voi olla ohikiitävää.

Stubb sanoi vaikuttaneensa siihen, miten moni johtajista osallistui maanantaina Yhdysvaltojen Washingtonissa pidettyyn tapaamiseen, johon hän itsekin osallistui.

-  Ja muutamaan muuhun kysymykseen, mutta jätetään ne historian kirjoihin.

Suomi menetti väliaikaisesti suvereniteettinsa

Ukrainan ja Suomen historiaa ja nykyisiä tilanteita verratessa Stubb totesi, että Suomi menetti talvi- ja jatkosotien jälkeen suvereniteettinsa.

-  Kyllähän meidän täytyy olla itsellemme rehellisiä, että meillä ei ollut oikeutta tai mahdollisuutta olla niissä kansainvälisissä ympyröissä tai instituutioissa, joissa halusimme olla.

Stubbin mukaan Suomen itsemääräämisoikeus saatiin takaisin Neuvostoliiton hajoamisen vuosina ja lopullisesti Euroopan unionin jäsenyyden myötä.

Stubb sanoi pitävänsä hyvin tärkeänä, että Ukraina säilyttää sekä itsenäisyytensä että itsemääräämisoikeutensa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU