Politiikka
24.10.2019 08:41 ・ Päivitetty: 23.10.2019 21:04
Stubbin koruton arvio pääministerin tehtävästä: ”Paska lentää aamusta iltaan”
Antti Rinteestä (sd.) kirjoitetussa elämäkerrassa käydään läpi myös Rinteen valtiovarainministeriaikaa Alexander Stubbiin (kok.) hallituksessa vuosina 2014–2015.
Helppoa Rinteellä ja Stubbilla ei aina ollut eivätkä tilannetta seuranneiden mukaan kemiat kohdanneet, mutta Rinne torjuu kirjassa käsityksen, että yhteistyö olisi ollut pelkkää riitelyä.
Kirjan mukaan Stubb kommentoi asioita jokseenkin samaan sävyyn.
– Julkisuuteen maalattiin kuva, että emme tulleet toimeen keskenämme. Tulkinta oli kuitenkin väärä. Ei minulla ole mitään pahaa sanottavaa Antista. Ihan hyvin meillä pelitti, vaikka asioista olimme usein eri mieltä, Stubb sanoo.
Kirjassa sanotaan Stubbin toivovan menestystä vanhalle hallituskumppanilleen.
– Entisenä pääministerinä symppaan aina istuvaa viranhaltijaa, Stubb sanoo.
Tämän jälkeen hän kuvaa hyvinkin koruttomasti pääministerin tehtävää.
– Se on oikeasti tasavallan rankin duuni. Paska lentää aamusta iltaan. Monet haluavat sinun epäonnistuvan ja tekevät myös kaikkensa sen eteen. Monipuoluehallitus ei ainakaan hommaa helpota. Eiköhän me Antin kanssa käydä jonain päivänä kaljalla muistelemassa menneitä. Sen aika koittaa silloin, kun tehtävä on suoritettu, Stubb kertoo.
Rinteen auktorisoidun elämäkerran Antti Rinne – Koko tarina (Into) ovat kirjoittaneet toimittajat Lauri Nurmi ja Matti Mörttinen.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.