Urheilu
7.2.2022 09:57 ・ Päivitetty: 7.2.2022 09:57
Suomalainen MM-mitalisti sanoo suoraan: ”Voi tulla yksittäisiä superhyytymisiä, koska sippaaminen on totaalista, jos näissä oloissa vetää niitin”
Yhdistetyn hiihdon nykykehitys on suosinut pitkään lajin parhaita mäkimiehiä. Pekingin olympialaisten oloissa hiihto-osuus voi kehittyä ainutlaatuisen mielenkiintoiseksi varsinkin normaalimäen kilpailussa keskiviikkona.
Neljä kertaa kierrettävä 2,5 kilometrin lenkki on ääriraskas profiilinsa, lumen nihkeän luiston ja vähähappisen ilman takia. Lisäksi mäkiosuutta veikkaillaan tavallista tasaisemmaksi Zhangjiakoun HS106-hyppyrissä.
Kilpailua on kaiken kaikkiaan vaikea ennakoida, koska lajissa ei ole kilpailtu yhtä korkealla kymmeneen vuoteen.
- Meillä ei ole tietoa, miten kenenkin elimistö sopii kilpailuissa tällaiseen korkeuteen, Oberstdorfin 2021 MM-kisoissa hopeamitalin saavuttanut Ilkka Herola huomautti.
- Sen tosin tiedän, ettei se ole itselleni ongelma.
Herola odottaa hyvästä syystä kilpailua valoisin mielin.
- Kauden päätapahtuma edessä. Tätä varten on tehty taas periaatteessa vuosi hommia, joten intoa riittää, Herola tiivisti maanantaina tunnelmansa olympialaisten kisakylässä.
Kiva mäki hypätä
Herola, Eero Hirvonen, Arttu Mäkiaho, Perttu Reponen ja Otto Niittykoski tekivät sunnuntaina hyppyharjoituksen ja hiihtivät perään tehotreenin. Neljä edustajaa nimetään tiistaina.
Herola kehui normaalimäkeä.
- Perusmäki, mukava profiili ja siinä voi odottaa tasaista kisaa, Herola kertoi.
- Oma perustaso oli ok. Pystyin jopa yläpään suoritukseen, joten kykenen mäessä myös huippuhyppyyn. Resepti on nyt selvillä.
Pyeongchangin 2018 olympialaisissa kaksi kuudetta sijaa saavuttanut Hirvonen oli samoissa tunnelmissa.
- Mäki oli positiivinen kokemus. Puitteet ovat kunnossa ja olosuhteet hyvät. Uudesta mäestä on aina kiva hypätä, ja normaalimäki tuntui mukavalta, Hirvonen kiitteli.
Hirvonen odotti, että mäki tuntuisi 1 700 metrissä ”tyhjältä” merenpinnan tason oloja pienemmän ilmanvastuksen takia. Kokemus ei kuitenkaan juuri poikennut tavallisesta.
- Tuuli on toistaiseksi kompensoinut pienempää ilmanvastusta. Hyppyrin massiiviset rakenteet kääntävät tuulen vastaiseksi, eikä eroa normaaliin tuntenut ilmassa, Hirvonen kertoi.
Hiihto vaatii sitkeyttä
Hirvonen seurasi mietteliäänä mieshiihtäjien kamppailua Pekingin olympialaisten yhdistelmäkilpailussa. Erot kasvoivat vapaan hiihtotavan osuuksilla valtaviksi.
- On mielenkiintoista nähdä, ovatko meillä erot yhtä suuret kuin mieshiihtäjien yhdistelmäkilpailussa. Sitä odotan jopa pienellä pelolla, Hirvonen kommentoi näkemäänsä.
Herola viihtyy hitailla reiteillä, joissa kestävyysominaisuudet korostuvat äärimmilleen.
- Hiihdon kesto ei ole ainut kriteeri. Paljon ratkaisee myös se, miten paljon hiihtoajasta pitää tehdä töitä ja mikä on oman hiihdon (eikä peesihyödyn) osuus, Herola selvitti.
- Kilpailun hiihto-osuus on tuskin tasaisimmasta päästä. Voi tulla yksittäisiä superhyytymisiä, koska sippaaminen on totaalista, jos näissä oloissa vetää niitin.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.