Kotimaa
4.3.2025 10:42 ・ Päivitetty: 4.3.2025 11:49
Suomi ja Tanska löysivät toisensa myös varautumisasioissa
Suomi ja Tanska tiivistävät kahdenkeskistä puolustusyhteistyötään sekä yhteistyötään varautumiseen liittyvissä asioissa, kertovat puolustusministeriö ja sisäministeriö.
Lisääntyvästä yhteistyöstä linjattiin maiden ministerien välillä tiistaina Tanskan valtiovierailun yhteydessä.
Suomen puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) ja Tanskan puolustusministeri Troels Lund Poulsen antoivat yhteisjulistuksen, jossa painotetaan maiden halukkuutta kehittää kahdenvälistä puolustusyhteistyötä muun muassa merellisen yhteistyön, F-35-kaluston sekä puolustusmateriaalihankintojen osalta.
Puolustusyhteistyön tavoitteena on vahvistaa molempien maiden puolustusta sekä alueellista turvallisuutta.
Suomen sisäministeri Mari Rantanen (ps.) ja Tanskan varautumisministeri Torsten Schack Pedersen puolestaan allekirjoittivat yhteistyölinjauksen siviilivalmiudesta ja resilienssistä eli kriisinkestävyydestä.
Linjaus kattaa muun muassa siviiliväestön suojaamisen, kriittisen infrastruktuurin suojaamisen, hybridikysymykset sekä Ukrainan tukemisen.
- Meidän tulee olla valmiita ja varautuneita ehkäisemään ja vastaamaan kriiseihin, konflikteihin ja myös vakavimpiin skenaarioihin, kuten sotaan, Rantanen sanoi tiedotteessa.
Ministerien keskustelussa esiin nousivat myös Itämerellä tapahtuneet kaapelirikot. Rantanen sanoi Suomen tekevän tiivistä yhteistyötä muun muassa Tanskan viranomaisten kanssa varjolaivaston ja siihen liittyvien riskien hallinnassa.
Itämeren viime kuukausien kaapelirikoista on epäilty Venäjän niin sanottuun varjolaivastoon kuuluvia aluksia. Varjolaivasto tarkoittaa muun muassa sitä, että aluksen vakuuttaja ei kuulu yleisesti tunnettuihin yrityksiin.
Uutista täydennetty kauttaaltaan klo 13.49.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.