Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

7.4.2022 08:11 ・ Päivitetty: 7.4.2022 08:11

Suuren journalistipalkinnon ehdokkaat on julkistettu

LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Suuren journalistipalkinnon Vuoden journalistiksi ovat ehdolla Ilta-Sanomien Tuomas Manninen, Ylen Olli Haapakangas ja Helsingin Sanomien Paavo Teittinen.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Vuoden journalistiseksi pomoksi ovat ehdolla Laura Kolu STT:stä, Timo Paunonen Ilta-Sanomista ja Maria Vesterinen Turun Sanomista.

Vuoden juttu -sarjassa ehdolla ovat Jarno Liskin (Iltalehti) Valtiontalouden tarkastusvirastoa käsittelevä juttukokonaisuus, Satu Kakkorin ja Katri Niemisen (Keskisuomalainen) Jyväskylän vesilaitoksen myyntiin liittyvä juttukokonaisuus sekä Marko Junkkarin, Tommi Niemisen ja Sami Keron (Helsingin Sanomat) juttu Oletko sinä Perttu Nousiainen?

Vuoden journalistinen teko -sarjan ehdokkaat ovat Anne Leppäjärvi ja Reetta Nousiainen Haaga-Helian maahanmuuttajajournalistien koulutuksesta, Johanna Vehkoo Oikeusjuttu-kirjasta sekä Jussi Jormanainen, Pekka Laine, Olli Laine ja J-P Pulkkinen Ylen Politiikka-Suomi-sarjasta.

Suuren journalistipalkinnon eri palkintoluokkien voittajat palkitaan 3. toukokuuta suorassa Nelosen tv-lähetyksessä.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU