Politiikka
2.11.2016 13:08 ・ Päivitetty: 2.11.2016 13:29
Taas mätkähti uusi Guggenheim-käänne — ”Hyvin tyypillistä tälle hankkeelle, että on valmisteltu salassa”
Helsingin kaupunki ja Guggenheim Helsingin Tukisäätiö ovat valmistelleet esityksen museon perustamiseksi Helsinkiin. Esityksen sisällöstä kerrotaan jo huomenna aamulla. Kaupunginhallituksen käsittelyyn esitys menee jo ensi maanantaina.
SDP:n Helsingin valtuustoryhmälle asia tuli yllättäen. Ryhmän puheenjohtaja Osku Pajamäki sanoo keskiviikkona iltapäivällä Demokraatille, ettei tiedä asiasta Ylen juttua enempää.
Toinen SDP:n helsinkiläinen valtuutettu Kaarin Taipale puolestaan sanoo, että jokin tällainen ”elämän merkki ”oli odotettavissa, joskin hän korostaa, että hankkeelle ominaiseen tyyliin.
— Tämä on hyvin tyypillistä hankkeelle, että sitä on valmisteltu salassa, hän kommentoi.
Apulaiskaupunginjohtaja Ritva Viljanen (sd.) ei kommentoinut Ylelle uutista keskiviikkona. Viljanen on huomenna mukana tiedotustilaisuudessa.
Guggenheim-museo-hanke on ollut tekeillä pitkään. Hankkeelle ei luvattu valtion rahaa viime budjettiriihessä, ja tätä on pidetty hankkeen toteutumisen ehtona. Helsingin Tukisäätiön hallituksen puheenjohtaja Ari Lahti on aiemmin sanonut, että museo ei nouse ilman valtion tukea.
Päätöstä museon rakentamisesta ei siis ole vielä tehty.
Lisää aiheesta
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
2.9.2016 04:24
Juhliko perussuomalaiset liian varhain? Lähde: Guggenheimin rahoitus vielä auki
Politiikka
31.8.2016 14:20
PAMin Selin näkee Guggenheimissa potentiaalia – ”Olisi tarvittava elvytystoimenpide”
Politiikka
29.8.2016 11:16
EK kannattaa Guggenheimia ja vastustaa koulutusleikkauksia
Politiikka
27.8.2016 04:29
Hallituksessa kiista Guggenheim-rahoituksesta – Soini: ”Lyövät löylyä kylmään kiukaaseen”
Politiikka
26.8.2016 05:42
HS: Rehn ajaa budjettiriihessä Guggenheimia Helsinkiin
20.10.2015 10:25
Yle: Valtuutetuilta vahva EI Guggenheimille