Kotimaa
22.8.2023 09:10 ・ Päivitetty: 22.8.2023 09:10
Tällaisen kuvan Venäjä haluaa nyt Suomesta antaa – Sauli Niinistö arvioi Kremlin peittelevän propagandalla omia virheitään
Venäjä levittää taas Suomesta kuvaa vanhana fasistimaana, joka on ennenkin rääkännyt venäläisiä. Sauli Niinistön mielestä mustamaalaus kertoo Kremlin tarpeesta peitellä sitä, että maa tuli ajaneeksi naapurinsa Naton jäseniksi.
Venäjän valtion kontrolloimassa mediassa on julkaistu viime viikkoina aiempaa enemmän Suomea käsitteleviä negatiivisia uutisia.
Niissä Suomi kuvataan lännen leiriin loikanneena valtiona, joka muun muassa urkkii Venäjän diplomaatteja ja yrittää värvätä Suomessa asuvia venäläisiä likaisiin puuhiinsa.
Suomella on myös venäläisuutisten mukaan aikeita lisätä hyökkäysuhkaa tuomalla Nato-joukkoja ja uusia iskukykyisiä lännen aseita Venäjän rajalle.
Uutisissa muistutetaan, miten meillä on myös musta menneisyys Itä-Karjalaan Hitlerin apuna keskitysleirejä rakentaneena fasistivaltiona.
VASTAAVAA tarkoituksellisesti virheellistä tai pahantahtoista uutisointia on nähty aiemminkin tilanteissa, joissa Kreml haluaa kertoa omalle kotiyleisölleen mitä jostain naapurimaasta pitää ajatella.
Suomi on kuitenkin tähän asti säästynyt räikeimmiltä ylilyönneiltä. Vielä Nato-jäsenyysneuvotteluiden aikana Venäjän mediassa viljeltiin kuvaa ystävällisestä Suomesta, jota Yhdysvallat ja Nato vain yrittävät hämätä ja houkutella mukaan leiriinsä.
Lisää aiheesta
Tasavallan presidentin Sauli Niinistön mielestä viimeaikaisessa uutisoinnissa kyse on pitkälti omalle kotiyleisölle suunnatusta informaatiosodankäynnistä. Esitettyjä perättömiäkään tietoja ei oikein Suomesta pysty millään vastatoimilla muuksi muuttamaan.
– Kovasti epäilen että oikomiset eivät onnistu. Venäläisyleisöä on täältä vaikea lähestyä, Niinistö kertoi Demokraatille Helsingin suurlähettiläskokouksessa.
Provosoituminenkin erilaisista pötypuheista – tai Dimitri Medvedevin innokkaasti jakamista Suomi-vitseistä – olisi Niinistön mielestä turhaa.
– Väitteiden vakavasti ottamistakin on hyvä miettiä.
Niinistö sanoo arvelevansa, että uutislinjan tarkoituksena on peittää venäläisiltä se fakta, että Suomen ja Ruotsin hakeutuminen Natoon johtui pelkästään Venäjän aggressiosta Ukrainassa.
VENÄJÄN median ja poliitikkojen narratiivissa korostetaan paraikaa yhä enemmän myös Suomen sodanaikaista roolia ”Hitlerin fasistien” tukijana.
Muun muassa Karjalasta löydettyjä Stalinin 1930-luvun vainojen aikaisia joukkohautoja väitetään suomalaissotilaiden myöhemmin tekemiksi.
Samoin elokuvat ja dokumentit suomalaisten Itä-Karjalassa jatkosodan aikana rakentamista siviiliväestön leireistä pysyvät koko ajan levityksessä.
Kuinka paljon tavalliset venäläiset sitten uskovat kuulemaansa ”uutta virallista totuutta” Suomesta? Todennäköisesti kaikille propaganda ei mene sellaisenaan läpi.
– Luulen että venäläinen yleisö on tottunut siihen että siellä jaetaan informaatiota, jota kohteliaasti vastaanotetaan, Niinistö sanoo Demokraatille.
Venäjän kyvyistä vaikuttaa informaatio-operoinnillaan Suomen tuleviin presidentinvaaleihin Niinistö ei ole huolissaan.
– Venäläisille voi olla vaikeaa löytää täältä suosikkiehdokasta, hän kommentoi suurlähettiläispäivillä medialle.
Kaikki mielipidemittauksissa menestyneet suomalaiset presidenttiehdokkaat ovat kertoneet olevansa vahvasti Ukrainan tukena sekä kannattavansa maamme Nato-jäsenyyttä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Kotimaa
22.8.2023 07:20
Sauli Niinistö: ”Venäjä rakentaa Suomesta vauhdilla viholliskuvaa”