Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

20.11.2021 13:33 ・ Päivitetty: 20.11.2021 13:33

Tänään on lapsen oikeuksien päivä – lapset kysyivät pääministeriltä, liittyykö hänen työnsä myös lapsiin

Tänään vietetään kansainvälistä lapsen oikeuksien päivää.

Demokraatti

Demokraatti

Päivää vietetään vuosittain 20. marraskuuta YK:n lapsen oikeuksien sopimuksen hyväksymisen (20.11.1989) kunniaksi kaikkialla maailmassa.

Essi Patrakka, Elina Patrakka ja Roni Bäck haastattelivat pääministeri Sanna Marinia (sd.) lapsen oikeuksien juhlaohjelmassa Säätytalossa eilen.

Valtioneuvosto on jakanut tapahtumasta videon. Siinä lapset kysyvät pääministeriltä, miksi lapsen oikeuksien päivää vietetään ja liittyykö pääministerin työ lapsiin.

– Sen takia, että me haluamme muistaa ja kunnioittaa lapsen oikeuksia. Jokaisella lapsella on oikeudet, jokaisella ihmisellä on ihmisoikeudet. Me haluamme pitää huolta siitä, että lapsen oikeudet toteutuvat Suomessa, pääministeri Marin vastaa.

Marin kertoo pääministerin työn olevan kiireistä ja liittyvän myös lapsiin.

– Muun muassa päätetään koulutukseen liittyvistä monista kysymyksistä ja lasten hyvinvointiin liittyvistä kysymyksistä.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU