Talous
6.5.2025 17:11 ・ Päivitetty: 6.5.2025 17:15
Tänne nousee Tiktokin uusi datakeskus – harva Kouvolassakaan muistaa palvelun riskejä
Suomalainen kiinteistösijoitusyhtiö Hyperco kertoo rakennuttavansa Kouvolan Korialle datakeskuksen, jonka pääkäyttäjäksi tulee sosiaalisen median palvelu Tiktok.
Kyseessä on kansainvälinen miljardiluokan investointi, Hyperco-yhtiön tiedotteessa kerrotaan. Yhtiö on arvioinut, että rakentamisvaiheessa hanke tuo satoja työpaikkoja Kouvolaan.
Hyperco on erikoistunut modernien datakeskusten rakennuttamiseen, omistamiseen ja vuokraamiseen Suomessa.
Tiktokin omistaa kiinalainen ByteDance-yhtiö.
INVESTOINTIA on valtaosin kiitelty, eikä Tiktokin kyseenalaisia toimintatapoja ole Kouvolassakaan erityisemmin korostettu.
Kouvolan kaupungin mielestä hanke tukee kaupungin ja koko Itä-Suomen elinvoimaa.
– Tämä mittaluokassaan poikkeuksellinen investointi vahvistaa Kouvolan kaupungin asemaa kehittyvänä aluekeskuksena ja kertoo siitä, että Kouvola nähdään houkuttelevana investointiympäristönä, sanoi kaupunginjohtaja Marita Toikka tiedotteessa.
- Tämä on todella iso ja positiivinen uutinen Kouvolalle. Miljardiluokan investointi ja uudet työpaikat tuovat kaupungille kaivattua elinvoimaa ja vahvistavat tulevaisuuden näkymiä, kansanedustaja Paula Werning (sd.) kommentoi uutista tuoreeltaan tiedotteessaan.
TIKTOKIA on arvosteltu muun muassa tietosuojariskeistä ja siitä, että palvelu toimii Kiinan turvallisuuskoneiston määräysten mukaisesti – koska kiinalaisyritysten täytyy totella niitä.
Suojelupoliisi on varoittanut, että Tiktok kerää poikkeuksellisen paljon dataa käyttäjistään. Tiedustelupalvelu pitää mahdollisena, että palvelu jakaa näitä tietoja Kiinan turvallisuusviranomaisille.
Palvelun käyttö on riskien takia kielletty Suomessa muun muassa eduskunnan ja useimpien keskeisten viranomaisten laitteilta.
Monet kansanedustajat kertoivatkin viime vuonna kyselyssä kannattavansa palvelun kieltämistä koko EU:n alueella.
VIIMEKSI viime perjantaina Tiktok sai Euroopan unionilta 530 miljoonan euron sakot eurooppalaisten käyttäjien tietosuojan rikkomisesta.
Irlannin tietosuojaviranomaisen mukaan Tiktok ei kyennyt tutkinnan aikana osoittamaan, että eurooppalaisten käyttäjien data olisi suojattu EU:n lainsäädännön vaatimalla tavalla. Sen mukaan Tiktokin henkilökunnalla Kiinassa on ollut mahdollisuus päästä käsiksi eurooppalaisten tietoihin etäyhteydellä.
Tiktok kiisti epäilyt ja aikoo valittaa EU:n päätöksestä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.