Politiikka
14.9.2023 11:06 ・ Päivitetty: 14.9.2023 11:06
”Tarvitsemme enemmän hyteä, vähemmän sotea” – Saku Nikkanen eduskunnan hyte-ryhmän johtoon
Eduskunnan hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen (hyte) ryhmän uudeksi puheenjohtajaksi on valittu kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.).
Hänen mukaan hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen teeman mukaisesti suomalaiset on saatava liikkumaan nykyistä selvästi enemmän.
– Suomalaisten arkiliikunta on vähentynyt muun muassa teknologiakehityksen seurauksesta. Liikunnan hyvinvointivaikutukset tuntuvat niin kansalaisen kehossa ja mielessä kuin kansantaloudessakin. Ihmisten liikkumattomuutta on lisännyt myös esimerkiksi etätöiden yleistyminen, Nikkanen toteaa tiedotteessa.
UKK-instituutti on laskenut, että liikkumattomuus maksaa Suomelle noin 3,2 miljardia euroa vuodessa. Enemmällä liikunnalla säästetään sote-menoissa ja vähennetään mielenterveydellisiä haasteita, Nikkanen huomauttaa.
– Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisessä tarvitsemme monenlaista ja monialaista yhteistyötä. Suomalaisessa yhteiskunnassa keskeinen asema tässä asiassa onkin kansalaisjärjestöillä, jotka tarjoavat liikuntatoimintaa ja -palveluja paikallisella, alueellisella ja valtakunnallisella tasolla. Se mitä nyt tarvitaan, on enemmän hyteä ja vähemmän sotea.
Hyte-ryhmä on aiemmin muun muassa järjestänyt seminaareja yhteistyössä Suomen sosiaali ja terveys Soste ry:n kanssa sekä tehnyt kirjallisia kysymyksiä ja kannanottoja eri aiheista yhdessä eduskunnan muiden verkostojen kanssa.
– Tarkoituksenamme on nyt ryhmän kautta nostaa laaja-alaisesti hyvinvoinnin ja terveyden ajankohtaisia aiheita esille. Näitä on esimerkiksi terveysteknologian hyödyntäminen, liikunnan ja kulttuurin hyvinvointivaikutukset sekä järjestöjen äänen tuominen eduskuntakeskusteluun, Nikkanen kertoo.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.