Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

22.6.2021 07:47 ・ Päivitetty: 22.6.2021 07:47

Tasan 80 vuotta sitten natsi-Saksa hyökkäsi Neuvostoliittoon

Aamuyöllä 80 vuotta sitten käynnistyi operaatio Barbarossa eli natsi-Saksan hyökkäys Neuvostoliittoa vastaan. Yli kolme miljoonaa saksalaista sotilasta vyöryi Neuvostoliiton puolelle.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Hyökkäyksen taustalla oli Saksan johtajan Adolf Hitlerin ja kansallissosialistien ajatus elintilan hankkimisesta idästä.

Neuvostoliiton johtajalle Josif Stalinille sodan puhkeaminen tuli yllätyksenä, ja vielä saksalaisten panssarivaunujen jyristäessä maahan Stalin uskoi Hitlerin hämäävän. Saksan armeija pystyikin etenemään nopeasti syvälle Baltiaan, Venäjälle ja Ukrainaan.

Hitler oli jo maaliskuussa 1941 ilmoittanut, että Neuvostoliittoa vastaan käydään tuhoamissotaa. Niinpä vallatuille alueille Saksan armeijaa seurasivat SS-järjestön yksiköt, jotka vangitsivat Neuvostoliiton kommunistisen puolueen toimihenkilöitä ja etenkin juutalaisia teloitusta varten.

Tavoitetta eli Moskovan valtaamista saksalaiset eivät saavuttaneet, ja vuodenvaihteessa 1941–1942 saksalaisten eteneminen oli pysähtynyt pohjoisessa Leningradin ympäristöön, idässä Moskovan ja etelässä Rostovin edustalle.

Suomi liittyi sotaan muutamaa päivää myöhemmin

Saksan hyökättyä Neuvostoliittoon 22. kesäkuuta 1941 Hitler sanoi radiopuheessaan Suomen taistelevan Saksan rinnalla. Jatkosota alkoi 25. kesäkuuta 1941.

Virallisesti Suomi ei ollut Saksan liittolainen, sillä sopimusta yhteistyöstä ei ollut. Käytännössä maat olivat liittolaisia, sillä Suomi antoi Saksan käyttöön alueitaan ja joukkojaan ja sai Saksalta aseita.

Suomalaiset valtasivat heti sodan alussa etelässä talvisodassa menetetyt alueet ja ylittivät Syvärin. Suomalaissotilaat etenivät aina lähelle Leningradin puolustuslinjoja, kunnes hyökkäys joulukuussa pysäytettiin. Tästä alkoi asemasota, joka kesti yli kaksi vuotta.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU