Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Talous

2.8.2021 13:11 ・ Päivitetty: 2.8.2021 13:11

Täyssähköautot hurauttivat heinäkuussa dieselautojen ohi ensirekisteröintien määrässä

LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Täyssähköhenkilöautoja ensirekisteröidään Suomessa jo enemmän kuin dieselautoja, käy ilmi Autoalan Tiedotuskeskuksen tilastoista.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Täyssähköhenkilöautojen rekisteröintimäärä ohitti dieselit ensi kertaa viime toukokuussa, ja kehitys on jatkunut samanlaisena sen jälkeen.

Heinäkuussa Suomessa ensirekisteröitiin 750 täyssähköautoa, kun dieselkäyttöisten henkilöautojen määrä jäi 644:ään.

Kaiken kaikkiaan heinäkuussa ensirekisteröitiin 7  481 uutta henkilöautoa. Yleisin käyttövoima uusissa henkilöautoissa on edelleen bensiini, sillä ensirekisteröidyistä henkilöautoista vajaa kolmannes oli kokonaan bensiinikäyttöisiä. Lähes yhtä paljon rekisteröitiin ei-ladattavia bensiinihybridejä.

Ladattavia bensiinihybridejä myytiin heinäkuussa kolmanneksi eniten. Vajaa viidesosa ensirekisteröidyistä henkilöautoista oli ladattavia bensiinihybridejä.

Dieselkäyttöisten uusien henkilöautojen myynti on pudonnut tasaisesti jo pitkään, sillä esimerkiksi heinäkuussa 2018 niitä ensirekisteröitiin yli 2  000 kappaletta eli yli kolminkertainen määrä tämänvuotiseen verrattuna.

Täyssähköautojen ensirekisteröinnit ovat samaan aikaan lähes 20-kertaistuneet, sillä heinäkuussa 2018 niitä rekisteröitiin vain 38 kappaletta.

Pienimpiä automalleja ei enää tehdä dieselkäyttöisinä

Autotuojat ja -teollisuus ry:n toimitusjohtajan Tero Kallion mukaan dieselkäyttöisten henkilöautojen myynnin lasku johtuu muun muassa siitä, että pienimpiä automalleja ei enää tehdä dieselkäyttöisinä, koska niihin ei vaadittavia päästöpuhdistuslaitteistoja kannata enää asentaa.

Dieselautot eivät tule Kallion mukaan kuitenkaan häviämään Suomen teiltä vielä pitkään aikaan, sillä esimerkiksi ulkomailta tuotujen käytettyjen autojen voimanlähteissä diesel on edelleen ykkönen.

–  Haja-asutusalueilla asuvien ja siellä paljon ajavien keskuudessa diesel on edelleen suosittu vaihtoehto, sillä sen tankkaaminen on niin paljon nopeampaa sähköauton lataamiseen verrattuna, Kallio sanoi STT:lle.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU