Politiikka
18.1.2024 10:28 ・ Päivitetty: 18.1.2024 10:43
Teollisuusliitolta lakkoilmoitus – koskee noin 60 000 työntekijää
Teollisuusliitto on ilmoittanut laajoista lakoista 1.-2. helmikuuta.
Lakkojen piirissä ilmoitetaan olevan noin 60 000 teollisuuden työntekijää useilla toimialoilla eri puolilla Suomea.
Teollisuusliiton lakot ovat osa SAK:n yhteistä Painava syy – kampanjaa. Kampanjalla puolustetaan työntekijöiden etuuksia, työehtoja ja oikeuksia Petteri Orpon (kok.) hallituksen ajamilta työelämäheikennyksiltä.
Lakko koskee esimerkiksi monia UPM:n, ABB:n ja Kone Hissien toimipaikkoja.
Teollisuusliitto on jo aiemmin ilmoittanut samalle ajankohdalle kohdistuvista lakoista 24 toimipaikalla, esimerkiksi Nesteen Porvoon öljynjalostamolla.
LIITON puheenjohtaja Riku Aalto toteaa liiton tiedotteessa, että lakot pysäyttävät toteutuessaan suuren osan suomalaista teollisuutta.
– Kovat toimet ovat välttämättömiä, koska järkipuhe ei näytä tehoavan. Toivottavasti lakot palauttavat hallituksen takaisin maan pinnalle. Kohtuuttomat leikkaukset ja heikennykset työntekijöiden arkeen ovat yksiselitteisesti väärin.
– Hallituksen ajamat työelämäheikennykset ovat kaikkea muuta kuin ”peruskauraa”. Pelkästään paikallisen sopimisen kokonaisuus luo Suomeen kahdet työmarkkinat, yhdet ulkomaalaisille ja toiset suomalaisille. Tätäkö todella haluamme, Aalto sanoo.
Myös palvelualojen ammattiliitto PAM on päättänyt laajoista lakoista helmikuun alussa. Lakossa torstaina 1. helmikuuta on Suomen suurimmat kauppaketjut, lukuisia hotelleja ja ravintoloita, liikenneasemia sekä kiinteistö- ja siivouspalvelualan yrityksiä ympäri Suomea.
SAK ja STTK järjestävät torstaina 1. helmikuuta työelämäheikennyksiä vastustavan suurmielenosoituksen Helsingissä.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.