Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

1.9.2021 09:04 ・ Päivitetty: 1.9.2021 09:04

Texas kielsi lähes kaikki abortit kuudennen raskausviikon jälkeen

LEHTIKUVA / AFP Sergio Flores
Aborttia vastustavia mielenosoittajia Austinissa 1. syyskuuta.

Texasissa tuli keskiviikkona voimaan laki, joka kieltää lähes kaikki abortit kuudennen raskausviikon jälkeen. Abortti ei ole sallittu edes silloin, jos raskaus on saanut alkunsa insestin tai raiskauksen seurauksena.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Laki tunnetaan niin sanottuna Sydämenlyönti-lakina, koska abortti ei ole sallittu enää sen jälkeen kun sikiön sydänäänet voidaan havaita eli yleensä kuudennella raskausviikolla.

–  Arviolta 85–90 prosenttia aborttia haluavista Texasissa on vähintään kuudennella viikolla raskaana, mikä tarkoittaa sitä, että laki kieltää liki kaikki osavaltion abortit, ilmoitti kansalaisoikeusjärjestö ACLU.

Texasin laki pitää sisällään myös järjestelmän, jossa laittomia abortteja tekevien ilmiantamisesta on luvassa rahapalkkio.

Kansalaisoikeusjärjestöt ovat vedonneet Yhdysvaltain korkeimpaan oikeuteen lain kumoamiseksi.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU