Kotimaa
7.2.2022 07:44 ・ Päivitetty: 7.2.2022 07:44
THL: Koronaviruksen määrä jätevedessä laski kaikissa laitoksen seuraamissa kaupungeissa – poikkeuksena vain Rovaniemi, jonka uusin tulos puuttuu
Koronaviruksen määrä jätevesissä on vähentynyt. Koronaviruksen määrä jätevedessä laski kaikissa niissä kaupungeissa, jossa Terveyden ja hyvinvoinnin laitos tekee jätevesiseurantaa. Poikkeuksena on Rovaniemi, jonka uusin tulos puuttuu.
Eniten koronaviruksen määrä jätevedessä väheni Kouvolassa ja Lappeenrannassa.
Jätevesiseurannan tuoma tilannekuva koronaviruksen lukumääristä on testausaktiivisuudesta riippumaton. Tällä hetkellä jätevesiseurannan piirissä on lähes puolet Suomen väestön tuottamasta jätevedestä. Vertailtavat näytteet otettiin 30.-31. ja 23.-24. tammikuuta.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.