Kotimaa
8.11.2019 05:21 ・ Päivitetty: 8.11.2019 07:11
THL: Suomalaisnaiset voisivat saavuttaa WHO:n verenpainetavoitteen
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) ennusteen mukaan suomalaisnaiset voisivat saavuttaa Maailman terveysjärjestö WHO:n asettaman verenpainetavoitteen.
WHO haluaa laskea kohonnutta verenpainetta sairastavien osuutta kansainvälisesti 25 prosenttia vuoteen 2025 mennessä.
Miehillä tavoitteen saavuttaminen vaatisi aiempaa nopeampaa verenpainetasojen laskua.
Vuonna 2025 THL:n mukaan 25–64-vuotiaiden suomalaisten keskuudessa korkea verenpaine olisi naisista 19,1 prosentilla ja miehistä 32 prosentilla.
30 vuotta täyttäneistä naisista oli toissa vuonna korkea verenpaine 37 prosentilla. Miehillä vastaava osuus oli 45 prosenttia.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.