Politiikka
29.5.2024 09:32 ・ Päivitetty: 29.5.2024 09:32
”Tilanne junnaa paikallaan, vaikka kyseessä on vakava työsuojeluasia” – Razmyar moittii ministeri Valtosta jahkailusta Vilénin tapauksessa
Ulkoministeri Elina Valtosen (kok.) toiminta suurlähettiläs Jari Vilénin tapauksessa on SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin mielestä kiusallista katsottavaa ja maineriski ulkoministeriölle.
Häirinnästä syytetty Suomen Ottawan-suurlähettiläs Jari Vilén pysyy tehtävässään kesäkuun loppuun asti. Razmyar ihmettelee, ettei suurlähettilästä ole pidätetty virasta tai siirretty Suomeen, vaikka mediatietojen mukaan selvitys asiasta on jo tehty. Razmyar pitää ulkoministeriön ja sitä johtavan ministeri Valtosen toimintaa erikoisena.
– Ulkopuolisin silmin näyttää hyvin valitettavalta, että ministeri ei ole toiminut asiassa nopeammin ja suurlähetystön työntekijät joutuvat venymään asiassa, SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Nasima Razmyar sanoo tiedotteessa.
Razmyarin mielestä on käynyt selväksi että Valtonen katsoo puoluetoverinsa käytöstä läpi sormien. Hän moittii Valtosen johtaman ulkoministeriön toimintaa todella hitaaksi.
– Koko prosessi lähtien selvitysryhmän lähettämistä Ottawaan on vaikuttanut huonosti johdetulta. Valtiollisella työnantajalla on velvollisuus toimia asiassa esimerkillisesti, eikä toisinpäin. Tilanne junnaa paikallaan, vaikka kyseessä on vakava työsuojeluasia, hän sanoo.
– Kukaan ei kyseenalaista virkamiesoikeudellisen prosessin tärkeyttä, mutta ministeriön ja ministerin toiminta asiassa näyttää enemmän jahkailulta. Tässä asiassa olisi mahdollisuus toimia sekä juridisesti että moraalisesti oikein.
Razmyarin mielestä nyt tarvitaan ryhtiä.
– Ulkoministeriön ympärillä on vellonut viime aikoina niin paljon, että nyt olisi varmasti parhainta, että ministeri takaa avoimen ja luottamusta herättävän työilmapiirin ja huolehtii alaistensa työhyvinvoinnista.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.