Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

26.9.2025 15:25 ・ Päivitetty: 26.9.2025 15:25

Trump uskoo, että Gazan sodan lopettamisesta on tehty sopimus

LEHTIKUVA / AFP / ALLISON ROBBERT
Donald Trump puhui toimittajille Valkoisen talon edustalla perjantaina.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi perjantaina uskovansa, että Gazan sodan lopettamisesta on tehty sopimus.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Trump kertoi toimittajille Valkoisessa talossa uskovansa, että sopimuksen myötä palestiinalaisten äärijärjestöjen hallussa olevat panttivangit vapautetaan ja Gazan sota loppuu.

Trump sanoi jo paikallista aikaa torstaina, että sopimus aselevosta Gazassa on melko lähellä. Trumpin mukaan hän on keskustellut asiasta Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun ja muiden Lähi-idän maiden johtajien kanssa.

Brittimedian mukaan Britannian ex-pääministeri Tony Blair voisi olla johtavassa roolissa Gazan väliaikaishallinnossa, jos Yhdysvaltojen kätilöimä suunnitelma toteutuu. Blair johtaisi hallintoa YK:n ja Persianlahden maiden valtioiden tuella, kertoi muun muassa Financial Times.

Blair toimi Lähi-idän rauhanvälittäjänä vuosina 2007-2015.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU