Ulkomaat
22.12.2023 13:45 ・ Päivitetty: 22.12.2023 13:45
Tulivuorenpurkauksen uskotaan päättyneen Islannissa – samankaltainen purkaus voi olla vielä tulossa
Islannissa maanantaina alkaneen tulivuorenpurkauksen uskotaan todennäköisesti päättyneen, Islannin yleisradio RUV kertoi perjantaina.
Tulivuoren kraattereissa ei näkynyt enää aktiivisuutta eikä uusia purkauksia ollut havaittu.
RUV:n mukaan on kuitenkin merkkejä siitä, että magmaa olisi alkanut kerääntyä uudelleen Svartsengin alueen alla. Tilanteen tarkempi selvittäminen vaatii vielä lisätutkimuksia.
Islannin ilmatieteen laitoksen asiantuntijan mukaan Svartsengin alle kerääntyvä magma saattaa aiheuttaa samankaltaisen purkauksen kuin kuluvalla viikolla nähtiin. Siihen saattaa kuitenkin mennä vielä viikkoja tai jopa kuukausia.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.