Kotimaa
28.11.2023 13:00 ・ Päivitetty: 28.11.2023 13:00
Turku päätti ostaa Venäjän pääkonsulaatin käytössä olleen rakennuksen – hinta 1,6 miljoonaa euroa
Turun kaupunginhallitus päätti maanantaina, että kaupunki ostaa Venäjän Turun-pääkonsulaatin käytössä olleen rakennuksen. Kauppahinnaksi kiinteistön nykyisen omistajan Senaatti-kiinteistöjen kanssa on sovittu 1,6 miljoonaa euroa.
Kaupunginhallituksen pöytäkirjan mukaan kiinteistö tullaan todennäköisesti purkamaan. Kaupunginhallitus päätti, että ostopäätös pannaan täytäntöön odottamatta sen lainvoimaisuutta.
Kiinteistö on ollut tyhjillään siitä asti, kun Venäjän pääkonsulaatin vuokrasopimus päättyi syyskuun lopussa konsulaatin toimiluvan päättymisen yhteydessä. Turun-pääkonsulaatin toimiluvan peruminen oli Suomen vastatoimi Venäjän päätökselle sulkea Suomen Pietarin-pääkonsulaatti.
Kiinteistön kaupasta uutisoi ensin Turun Sanomat.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.