Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

16.12.2020 07:38 ・ Päivitetty: 16.12.2020 07:38

Turun koronatilanne äitynyt erittäin vakavaksi – Skopjen-lennot jatkuvat kohta, kaupungilla ei ole toimivaltaa niiden pysäyttämiseen

Turun kaupunki siirtää vapaaehtoista henkilöstöään koronatartuntojen jäljitystyöhön sellaisilta toimialoilta, joissa kuntalaisten palveluita on supistettu.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Kaupungin tartuntataudeista vastaava lääkäri Jutta Peltoniemi sanoo kaupungin tiedotteessa, että päiväkohtainen tarve työvoimalle on kasvanut

Turun kaupunginjohtaja Minna Arve kuvaili tiedotustilaisuudessa kaupungin epidemiatilannetta erittäin vakavaksi.

–  Jäljitys ja testaus ovat niin tärkeässä roolissa taudin tartunnan tunnistamisessa, jäljittämisessä ja sillä tavoin ehkäisemisessä, että käytämme siihen nyt todella paljon resursseja, hän sanoi.

–  Pystymme hieman keventämään joulunajan kuormitusta jäljityksessä, kun rajoitustoimien pitäisi alkaa parin viikon sisällä puremaan.

Arve teroitti kasvomaskin käyttämisen tärkeyttä ja piti sitä äärimmäisen tärkeänä esimerkiksi jouluostoksilla käydessä.

–  Käyttäkää maskia aina, kun lähdette kotoa johonkin sellaiseen paikkaan, joissa tiedätte kohtaavanne muita ihmisiä, erityisesti sisätiloissa.

Liikuntapaikat ja koulut pitkälti kiinni

Perusopetuksen 4.–9. vuosiluokat siirtyivät kaupungissa tänään etäopetukseen loppulukukauden ajaksi.

Samalla kunnalliset sisäliikuntapaikat sulkeutuvat kokonaan joulunpyhien yli 27.12. asti. Lisäksi 20 vuotta täyttäneiden liikuntatoiminta on peruttu aiemman ilmoituksen mukaisesti 10.1. asti. Kaikki koronaan liittyvät ohjeistukset ja suositukset on kerätty kaupungin verkkosivuille.

Ulkoliikuntapaikoilla kehotetaan noudattamaan turvavälejä. Kaupunki valvoo tilannetta ylläpitämillään tekojäillä Parkissa ja Kupittaalla.

Skopjen-lentojen matkustajia tullaan jälleen testaamaan lentokentällä, kun lennot kaupunkien välillä alkavat 19. joulukuuta. Arve huomautti, ettei kaupungilla ole toimivaltaa lentojen pysäyttämiseen.

–  Tällä hetkellä meillä on käytössä käytännössä rajoitustoimenpiteet, joihin kaupungilla on oman toimivaltansa puitteissa mahdollisuus.

Maksuttomia koronatestejä tekevä kiertävä koronabussi on Arven mukaan saanut paljon positiivista palautetta ja kävijöitä.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU