Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Kotimaa

16.12.2022 06:13 ・ Päivitetty: 16.12.2022 06:49

Tutkimus: Suurituloisimmat asuntokunnat käyttävät moninkertaisesti sähköä pienituloisimpiin verrattuna

LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Suomen suurituloisimmat asuntokunnat käyttävät keskimäärin viisi ja puoli kertaa enemmän sähköä kuin kaikkein pienituloisimmat asuntokunnat. Asia ilmenee Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen (VATT) tuoreesta tutkimuksesta.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

VATT:n tiedotteen mukaan valtion tukitoimet, joilla pyritään suitsimaan kotitalouksien sähkölaskuja, kohdistuvat näin pääosin kaikkein hyvätuloisimmille suomalaisille. Tuet ovat sitä suuremmat, mitä enemmän sähköä käyttää.

Tutkimuksen mukaan sähkönkulutus on kaikkein pienintä asuntokunnissa, joiden tulot ovat alle 10  000 euroa vuodessa. Vastaavasti kulutus on suurinta asuntokunnissa, joiden vuositulot ovat yli 100  000 euroa.

-  Analyysi vahvistaa käsityksen, että paljon tienaavat kotitaloudet käyttävät sähköä enemmän kuin pienituloiset. Yllättävää on, miten suuria erot kulutuksessa ovat, energiamarkkinoihin perehtynyt vanhempi tutkija Iivo Vehviläinen Aalto-yliopistosta sanoo tiedotteessa.

Suomessa valtion tukitoimia energiakriisissä ovat sähkön arvonlisäveron alentaminen, verotuksessa tehtävä sähkövähennys ja vähennykselle vaihtoehtoinen suora sähkötuki. Tuet ovat määräaikaisia ja voimassa tammikuun alusta huhtikuun loppuun.

-  Datan perusteella valtaosa tuesta suuntautuu pääasiassa hyvätuloisille kotitalouksille kannustaen samalla varakkaita jopa nykyistä suurempaan sähkön käyttöön, Vehviläinen sanoo.

-  Toisaalta pienituloisille tuet eivät välttämättä ole riittäviä, erityisesti kun kulutus talvea kohti kasvaa.

VATT:n tutkimuksessa yhdistettiin sähkön kantaverkkoyhtiö Fingridin paikkakohtaisia tietoja sähkönkulutuksesta Tilastokeskuksen taustatietoihin asuntokunnista.

Asuntokunnalla tarkoitetaan vakituisesti samassa osoitteessa tai asunnossa asuvia henkilöitä. Tutkimuksessa laskettiin yhteen kulutustiedot kaikista sähkösopimuksista, jotka ovat asuntokuntaan kuuluvien henkilöiden nimissä.

Samaan asuntokuntaan voi siis kuulua useampia kotitalouksia. Näin ollen yhden asuntokunnan kulutustiedot voivat sisältää vakituisen asunnon lisäksi esimerkiksi kesämökin sähkönkulutuksen.

VATT:n mukaan korkeampi sähkönkulutus on bruttotulojen lisäksi yhteydessä asuntokunnan suurempaan kokoon, sähkösopimusten määrään ja asuntojen sijaintiin.

Erityisesti suuri sähkönkulutus on VATT:n mukaan yhteydessä sähkölämmitykseen. Sähköllä lämmittävien asuntokuntien kulutus on moninkertainen verrattuna muilla tavoilla lämmittäviin asuntokuntiin.

VATT:n tutkimus kuitenkin osoittaa, että riippumatta lämmitystavasta sähkönkulutus on keskimäärin sitä suurempaa, mitä suuremmat tulot asuntokunnalla on.

Nyt julkaistut tutkimustulokset perustuvat lokakuun kulutustietoihin. VATT:n aikomuksena on jatkaa tutkimustaan pitkin lämmityskautta.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU