Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Työmarkkinat

21.4.2020 06:05 ・ Päivitetty: 21.4.2020 06:05

”Työntekijöiden ääni saadaan nyt kuuluviin” – Alko ja ammattijärjestöt yhteistyöhön viinitiloilla työskentelevien hyväksi

Sopimus varmistaa sen, että viinitilojen työntekijöillä on mahdollisuus raportoida huonoista työoloista. (Kuvituskuva)

Alko on allekirjoittanut yhteistyösopimuksen elintarvike-, maatalous-, hotelli- ja ravintola-alojen ammattiliittojen maailmanjärjestö IUF:n sekä Palvelualojen ammattiliitto PAMin kanssa.

Demokraatti

Demokraatti

Sopimuksen allekirjoittajien mukaan yhteistyön tavoitteena on edistää ihmisoikeuksien sekä inhimillisten työehtojen ja työolosuhteiden toteutumista viinien hankintaketjussa ja varmistaa havaittujen epäkohtien ratkaiseminen.

Sopimuksen osapuolet jakavat huolen työntekijöiden oikeuksien toteutumisesta, erityisesti maatalousperäisten raaka-aineiden alkutuotannossa, tiedotteessa kerrotaan.

– Alko on sitoutunut kunnioittamaan voimassa olevia kansainvälisiä ihmisoikeussitoumuksia. Allekirjoitettu yhteistyösopimus on konkreettinen osoitus, kuinka tärkeänä näiden oikeuksien toteutumista pidämme, sanoo Alkon toimitusjohtaja Leena Laitinen tiedotteessa.

– Yhteistyön myötä otamme käyttöön kansainvälisen tason valitusmekanismin, jonka toiminta perustuu selkeisiin rooleihin ja vastuujakoihin läpi hankintaketjun, hän kertoo.

Yhteistyö sitouttaa avoimeen keskusteluun

Alko, IUF ja PAM sitoutuvat yhteistyösopimuksella vaihtamaan tietoa työoloista alkoholijuomien raaka-aineen tuotannossa ja tapaamaan neljä kertaa vuodessa. Tapaamisissa käsitellään yhdessä alkoholin tuotantoketjuissa ilmenneitä ongelmia ja sovitaan toimista, joilla niihin puututaan.

– Tämä sopimus varmistaa sen, että viinitilojen työntekijöillä on mahdollisuus raportoida huonoista työoloista oman paikallisen ammattiliittonsa kautta meille, jotta voimme yhdessä Palvelualojen ammattiliitto PAMin kanssa ryhtyä tarvittaviin toimiin niiden korjaamiseksi. Työntekijöiden ääni saadaan nyt kuuluviin alkoholin tuotantoketjussa, sanoo IUF:n pääsihteeri Sue Longley.

PAMin puheenjohtaja Annika Rönni-Sällinen sanoo, että kansainvälisiä aiesopimuksia kritisoidaan usein seurantamekanismien puutteesta.

– Tässä on kuitenkin varmistettu se, että sovitut asiat menevät käytännön tasolle asti, hän sanoo.

Rönni-Sällisen mukaan yhteistyösopimus on merkittävä alkoholituotannon työntekijöiden näkökulmasta, mutta se on hänen mukaansa myös merkittävä yritysvastuun suunnannäyttäjä myös muille toimialoille.

– Työ- ja elinkeinoministeriössä selvitetään parasta aikaa mahdollisuuksia kansallisen yritysvastuulain toteuttamiseen. Se voi pian velvoittaa kaikkia yrityksiä, joille Alko nyt näyttää esimerkkiä, hän sanoo.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU