Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Työmarkkinat

19.2.2021 17:20 ・ Päivitetty: 19.2.2021 17:20

”Työntekijöiden arki alkaa olla todella kurjaa” – ammattiliitto varoittaa uusien ravintolarajoitusten seurauksista

LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Uudet ravintolarajoitukset olisivat toteutuessaan valtava isku alan työntekijöiden toimeentuloon, Palvelualojen ammattiliitto PAM varoittaa.

Demokraatti

Demokraatti

– Päättäjien tulee ymmärtää valintojensa inhimilliset seuraukset, liitto toteaa tiedotteessa.

Hallitus ja viranomaiset harkitsevat uusia, entistä kireämpiä rajoituksia ravitsemisalan yritysten toimintaan. PAM muistuttaa, että rajoitusten tiukentaminen vaikuttaisi suoraan ravintola-alan työntekijöiden työllisyyteen.

– Uudet ravintola-alan rajoitukset rankaisisivat alan työntekijöitä, jotka ovat jo nyt olleet suurin koronarajoituksista kärsinyt työntekijäryhmä. Samalla työttömyys voi hypätä uudelle tasolle, josta palautuminen saattaisi viedä vuosia, PAMin puheenjohtaja Annika Rönni-Sällinen korostaa tiedotteessa.

Ammattiliitto vetoaa päättäjiin, että uudet toimet rajoittuisivat vain niihin, jotka ovat epidemian ehkäisemisen kannalta välttämättömiä.

– Ymmärrämme, että päättäjillä on kovat paineet, kun koronaluvut ovat taas nousussa. Koko ravintola-alan toiminnan tiukempi rajoittaminen ei kuitenkaan ole epidemian ehkäisyn kannalta välttämätöntä.

Ravintola-alalla on juuri päättynyt valtavia yt-neuvotteluja. Ala on hyvin työvoimavaltainen. Osa ravintola-alan työntekijöistä on ollut käytännössä työttömänä jo vuoden.

– Ravitsemisalan ammattilaisten kestävyyttä on jo kriisissä koeteltu tarpeeksi, ja heidän arkensa alkaa olla todella kurjaa. Työntekijät kertovat joutuvansa säästämään muun muassa ruuasta ja lääkkeistä. Uusien rajoitusten inhimilliset seuraukset voivat olla kovat, Rönni-Sällinen korostaa.

”Ravintolat joutuvat jatkuvasti tikunnokkaan.”

Ravintolarajoitusten ympärillä käytävä keskustelu ei hänen mukaansa enää perustu faktoihin. Tarjoilun lopettaminen jo alkuillasta vain siirtää ihmisten sosiaalisen toiminnan yksityisiin tiloihin.

– Ravintolat joutuvat jatkuvasti tikunnokkaan, vaikka niistä lähteneet kokonaistartunnat ovat vain muutama prosentti kaikista tartunnoista. Uudet kiristykset uhkaisivat lopettaa esimerkiksi illallisravintoloiden toiminnan käytännössä kokonaan. Kerran kaatunut ei nouse hetkessä takaisin ylös.

Ravintola-alan rajoitusten kiristäminen tarkoittaisi Rönni-Sällisen mielestä myös yhteiskunnalta suurempaa panostusta alan työntekijöiden ja yritysten tukemiseen sekä pandemian aikana että sen jälkeen.

– Parhaillaan valmistellaan yritysten kustannustuen kolmatta hakukierrosta. Todennäköisesti se ei tule riittämään, jotta alan yritykset pystyvät työllistämään vielä pandemian jälkeenkin.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU